Bilinçaltın hangi partiye oy veriyor? Tweet’lerin ele veriyor

Pazar günü sandığa gitmeden önce, hiçbir anketin hiçbir sorusunu cevaplamanıza gerek kalmadan, aslında “hangi siyasi partiye yakın olduğunuzu” ve “bilinçaltınızın hangi partiye ‘evet’ dediğini” merak ediyor musunuz? Bu merağınızı, “büyük veri” (big data) ile “sosyal medya analizini” bir araya getiren web tabanlı uygulama Bilinçaltının Seçimi giderecek.

7 Haziran Pazar günü yapılacak olan Genel Seçimler’i öncesinde Hangi partiye oy vermeliyim?”, Hangi parti hangi teknolojiyi vadediyor? ve Hangi parti ne kadar doğru söylüyor?gibi yaptığımız teknoloji ve seçim endeksli haberlere bir yenisini daha ekleyelim dedik ve bilincaltininsecimi.com‘u inceledik.

Belki çoğumuz farkında değiliz ama şimdiye kadar attığımız tweet’ler, aslında hangi partiye yakın olduğumuzun da ipuçlarını veriyor. Sosyal medya analizinin bu boyutundan yola çıkan Bilincaltininsecimi.com, 2013 yılında kurulan dijital medya planlama ajansı Recode tarafından bağımsız bir proje olarak hayata geçirildi.

bilincalti-tweet

Web tabanlı uygulama, Twitter zaman akışınızdaki (timeline) kelimeleri analiz ediyor.

Hiçbir parti veya sivil toplum örgütüyle ilişkisi bulunmayan sitede sonuçlar kullanıcının tweet’lerinde kullandığı kelimelerden yola çıkarak hesaplanıyor. “Oy kullanmaya üşenmeyin. Oy vermek güzeldir” mottosunu benimseyen site, kimi olumsuz kelimelerin dahi o partinin kullanıcının bilinçaltında yer aldığı anlamına gelebildiğini ancak bağlayıcılığı bulunmadığı ortaya koyuyor.

Analiz sonucu, sosyal medyada paylaşılabiliyor

Tweet analiziyle hangi partiye yakın olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, önce Bilincaltininsecimi.com’a girip, Twitter hesabınıza erişim izni vermeniz gerekiyor. Bu izin sadece, zaman akışındaki (timeline) Tweet’leri okumayı ve kimleri takip ettiğinizi görmeyi kapsıyor.

Erişim iznini verdikten sonra web tabanlı bu uygulama, sizin tweet’lerinizden bilinçaltınızı analiz etmeye başlıyor. Birkaç saniye içinde tamamlanan analiz sonucunda, bu pazar günü yapılacak olan Genel Seçimler’de, sizin hangi partiye yakın olduğunuz gösteriliyor. Bilinçaltınızın seçimi olarak adlandırılan elde edilen bu sonucu, Facebook ve Twitter üzerinden de paylaşabiliyorsunuz.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın