‘Hangi partiye oy vermeliyim?’ sorunuza cevap: Kararsizkalma.com

Türkiye, 7 Haziran 2015 Pazar günü Genel Seçimler için sandığa gidecek. 57 milyon seçmenin oy kullanacağı bu kritik günde seçimin sonucunda yine kararsız oylar, kritik rol oynayacak. Bu fikirden yola çıkarak hayata geçirilen bir internet girişimi olan www.kararsizkalma.com da hazırladığı anketle birkaç gün içinde Türkiye’nin gündemine oturdu. Özgürlük Araştırmaları Derneği  ve liberal gençlik hareketi 3H’nin desteğiyle web tasarımcısı Alican Sosyal tarafından 15 Mayıs 2015’te açılan internet sitesi, 25 sorudan oluşan anket ile  hangi siyasi partiye yakın olduğunuzu size gösteriyor.

 

25 soruyla oyunuzun rengini belirliyor

kararsizkalma

“Hiçbir parti bana yakın değil!” ön yargısını kırmak ve “Hangi partiye oy vermeliyim?” sorunuza cevap bulabilmek için açılan site, çoğu kişinin hala kime oy vereceği konusunda kesin karar vermemiş olmasından yola çıkılarak hayata geçirilmiş. Sitede yer alan 25 sorudan oluşan test, siyasi görüşlerinizin hangi partiyle daha uyumlu olduğunu gösterip, sizin için daha önemli olan meseleleri belirleyerek, test sonucunda bu seçimlerde hangi partilerin size daha makul bir seçenek sunduğu listelemeye odaklanıyor.

Kararsizkalma.com, amacını şu ifadelerle tanımlıyor:

“Bu websitesini hiçbir finansal yardım almadan kendi imkanlarımızla geliştirdik. Tarafsız ve bağımsız bir platform olarak genel seçimler öncesi kararsız seçmene yardımcı olmaktan başka bir amacımız yok. Bu bağlamda bizlere destek olmak istersen, bu testi sosyal medyada arkadaşlarınla paylaşmandan büyük mutluluk duyarız.”

 

Sosyal medyaya damgasını vurdu

kararsizkalma-test

Sitede yer alan testte,  “Sizce devletin internet ve sosyal medya üzerindeki denetimi ne kadar olmalı?”, “Sizce asgari ücretler ne kadar olmalı?”, “Zorunlu askerlik olmalı mı?”, “Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor musunuz?”, “Anadilde eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “Çevresel etkilerine rağmen nükleer santral, 3. havalimanı ve 3. köprü projelerini gerekli görüyor musunuz?”, “Başkanlık sistemi mi? Parlamenter sistem mi?”, “Seçim barajı gerekli mi?”, “Milletvekili dokunulmazlığı olmalı mı?”, “Kürtaj, evlilik dışı ilişki, alkol kullanımı gibi meselelere devlet ne kadar müdahil olmalı?” ve “Türkiye’nin yeni Osmanlıcı anlayışını benimsiyor musunuz?” gibi temel sorulara cevap aranıyor.

Kararsizkalma.com, seçime katılımı ne kadar artıracağı bilinmez ama şimdiden kullanıcıların sitedeki sorulara verdikleri cevaplara göre elde ettikleri sonuçları, sosyal medya aracılığıyla yaygın olarak paylaştığını belirtelim.

Eğer sizde 7 Haziran’da ‘hangi partiye oy vereceğiniz’ konusunda kararsızsanız veya oy vereceğiniz partiyle siyasal eğilimlerinizin uyuşup uyuşmadığını merak ediyorsanız, 25 soruluk teste hemen buradan başlayın…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın