Online müzikte dünyanın hangi şehri hangi şarkıyı dinliyor?

Online müzik servisi Spotify, dünya genelinde 1000’e yakın şehirde dinlenen en popüler müzikleri, interaktif bir görsel harita üzerinde gösteren Müzik Haritası: Dünya Şehirleri hizmetini müzikseverlere sundu. Müzikseverler, dünya genelinde şehirlerin müzik nabzını tutan “Dünya Müzik Haritası” üzerinde 1000’in üzerinde şehrin üzerine tıklayarak o şehirlerde en çok dinlenen şarkı listelerini, her bir bölgenin kendine has müzik tercihlerini görebiliyor, bu şarkıları dinleyerek yeni müzikler keşfetme olanağı buluyorlar. Spotify kullanıcılarının dinlediği yaklaşık 20 milyar şarkının analizi ile oluşturulan interaktif harita, her 2 haftada bir güncelleniyor.

Online müzik dinleme tercihlerini ortaya koyan interaktif haritaya göre Türkiye’de bu yaza damgasını vuran sanatçılar Ceza, Gülşen, Sıla. Dünyada “Hip Hop” müzik türü, coğrafya ya da dil ayrımı fark etmeksizin diğer tüm müzik türlerinden daha fazla dinleniyor. Tüm müzik türlerinde “yerli şarkıcılar”, kendi bölgelerindeki en çok dinlenen şarkılara imza atıyor.

Türkiye Ceza’yı, Kayseri Gülşen’i dinliyor

spotify-istanbul-ne-dinliyor

New York en çok The Chainsmokers; Berlin, Mia ve Londra ise Jamie xx’i dinliyor. Türkiye’den ise İstanbul, İzmir, Eskişehir, Adana ve daha pek çok şehirde, yaza damgasını vuran Ceza, en çok dinlenen sanatçı olurken, Kayseri’nin Spotify’daki bir numaralı tercihi ise Gülşen.
Türkiye’den İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Balıkesir, Eskişehir, Samsun, Mersin, Kayseri, Adana, Konya, Antalya, Kocaeli, Manisa, Aydın, Denizli ve Sakarya olmak üzere 17 şehrin yer aldığı (harita üzerindeki konumlarda bazı hatalar olsa da, mesela Sakarya, Kıbrıs’ta!) Spotify’ın interaktif Dünya Müzik Haritası’nı aşağıda bulabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın