Hangisi ne kadar elektrik harcar? [Tüketim Hesaplama uygulaması]

Evde veya iş yerinde kullanılan hangi elektronik ürün ne kadar elektrik harcar? Elektrik dağıtım ve perakende satışı şirketi CLK Boğaziçi Elektrik, elektrikli cihazların faturaya ne kadar yansıdıklarını göstermek için internet sitesinde ‘Tüketim Hesaplama’ adlı özel bir uygulamaya yer verdi.

Söz konusu uygulama ile tüketiciler günlük hayatta en çok kullandıkları 20 farklı elektrikli cihazın ne kadar elektrik tükettiğini öğrenebiliyor. Sitede yer alan “Tüketim Hesaplama” uygulaması, “televizyon, dizüstü bilgisayar, telefon şarj aleti ne kadar elektrik harcar?” sorularının cevaplarını veriyor.

Faturaya ne kadar yansır?

‘Tüketim Hesaplama’ uygulaması ile elektrikli cihazların günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanımına göre ne kadar enerji tüketimi yaptığı hesaplanabiliyor. Girilen tüketim miktarına göre sözkonusu elektrikli cihazların aylık ve yıllık enerji maliyetleri ve hangi cihazın elektrik faturasına ne kadar yansıdığı da öğrenilebiliyor.

CLK Boğaziçi Elektrik’in internet sitesinde yer alan uygulamada önce ekrandan sık kullanılan cihazların seçimi yapılıyor. Ardından da ‘hesapla’ tuşuna basılarak her cihazın, gücü (watt), çalışma süresi (saat), haftalık, aylık ya da yıllık kaç kez kullanıldığı değiştirme seçenekleri ile girilebiliyor. Bundan sonra sistem otomatik olarak söz konusu elektrikli cihazın aylık ve yıllık olarak kaç kilovatsaat elektrik tükettiği ile güncel elektrik satış fiyatı üzerinden ne kadar maliyet yarattığını ekrana yansıtıyor.

Enerji tasarrufu için ipuçları

Web sitesinde CLK Boğaziçi Elektrik’in maskotu Ateşböceği’nin yönlendirmeleriyle tasarrufa yönelik şu ipuçlarına da yer veriliyor:


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın