Bu telsizin Türkiye’de satışı ‘güvenlik’ nedeniyle yasaklandı!

Amatör telsiz kullanıcılarına yönelik olarak geliştirilen Heider marka Pro5 adlı telsizin Türkiye’de satışı yasaklandı. Türkiye’nin en büyük e-ticaret siteleri başta olmak üzere pek çok kanalda satışı devam eden Heider Pro5 ürününün yasaklanma sebebi ise Türkiye’deki telsiz yönetmeliklerine göre “güvensiz” olarak tespit edilmesi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) konuyla ilgili yapılan ve ürünün resmine de yer verilen açıklamada, “Heider marka Pro5 model ürünün, ‘4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun’, ‘5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’ ile  ‘Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik’ kapsamında güvensiz olduğu tespit edilmiştir” denildi.

‘İthalatçısına iade edin’

Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzının yasaklandığını duyuran BTK, piyasada bulunan ürünlerin de toplatılmasına karar verdi. Kurum, bu telsizi satın almış olan tüketicileri de ürünlerinin kullanımına son vermesi konusunda uyardı.

BTK, “Bu tüketicilerin, cihazın ithalatçısı olan ve Necatibey Cad. No:61 Karaköy Beyoğlu/İstanbul adresinde faaliyet gösteren Metem Teknoloji Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ile irtibata geçerek bedeli karşılığında iade etmesi gerekmektedir” duyurusu yaptı.

Heider firmasının ürettiği PRO5 modeli, 3. Nesil lisanssız telsiz kullanıcılarına yönelik geliştirilmiş bir ürün. Açık arazide 15 km görüşme mesafesi sunduğu belirtilen telsiz, FM radyo, kısa ve uzun anten ile siyah ve kamuflaj renkleri ile satılıyordu.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. saban

    bende var firmayı adım satışının yasaklanıdığını söylediler ama eski kullanıcıların iyade etmesine gerkyok kulanabilrsiniz kullanmanızda birsakıncayok dediler.

Bir Cevap Yazın