Hepsiburada’ya görsel ile arama özelliği geldi: Çekbul

30 farklı kategoride 4.5 milyon ürün çeşidi ve 10 milyon ürünüyle aylık ortalama 21 milyon ziyaretçiye ulaşan e-ticaret platformu Hepsiburada, fotoğraf çekerek ürün arama özelliğini devreye aldı. ‘Hepsiburada Çekbul’ adı verilen özellikle gördüğü bir ürünü satın almak isteyen kullanıcılar, arama sözcüğü yazmalarına gerek kalmadan fotoğrafını çekerek ürüne ulaşabiliyor.

Hepsiburada‘nın uygulaması üzerinden çalışan “Çekbul” hakkında bilgi veren Hepsiburada Pazarlama Başkanı Yüce Zerey, “Hepimizin günlük hayatta yaşadığı deneyimlerden yola çıktık. Bir yerde bir ürün görürüz. Adını bilemeyiz. Vitrinde bir ürün görürüz. Fiyatını ve özelliklerini merak ederiz. Çekbul bütün bu dertleri bitiriyor” dedi.

Zerey, “Cep telefonundan Hepsiburada uygulamasına girip fotoğrafını çektiğimizde, ürün arkada çalışan yapay zeka teknolojisi sayesinde 1-2 saniyede Hepsiburada ürün listesinden bulunup müşterinin önüne geliyor” diye konuştu.

Hepsiburada Çekbul nasıl kullanılır?

“Teknolojinin sonu yok” diyen Yüce Zerey, devreye aldıkları özellikle müşteriyi doğru anahtar sözcükleri bulma ve arama yaptığı zaman karşısına çıkan onlarca sayfada dolaşma zahmetinden de kurtardıklarını ifade etti. 

Hepsiburada Çekbul test ve geliştirme aşamasında ilk olarak moda kategorisinde müşterilere sunuldu. Yapılan tüketici anketlerinde özellikle kadın müşterilerin, sosyal ortamlarda görüp beğendikleri kıyafetleri internette aramak için Hepsiburada Çekbul’u sıklıkla kullandıkları ortaya çıktı.

Hepsiburada Çekbul, altyapı geliştirmelerinden sonra bu ay itibarıyla Hepsiburada’da tüm kategorilerdeki 10 milyon ürün için online alışverişlerinde kullanılabilir hale geldi. Çekbul özelliği ile arama yapmak isteyen kullanıcılara, mobil uygulamadaki kamera ikonu üzerinden “Kamera ile çek” veya “Galeriden al” seçenekleri sunuluyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın