Hopi’ye görsel tanıma ve sesli komut özelliği geliyor

Boyner Grup’un Nisan 2015’te kullanıma sunduğu kişiselleştirilmiş alışveriş uygulaması Hopi görsel tanıma, sesli komut ve mobil ödeme desteği ile yenileniyor. Analytics Center / smartcon tarafından düzenlenen ve Büyük Veri (Big Data) ile Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında dünyanın önde gelen isimlerini bir araya getiren smartcon2016 İstanbul Zirvesi’nin açılışında konuşan Boyner Grup CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, “Hopi çıkalı bugün itibariyle 1 yıl 36 gün oldu. Her gün 50 bin alışveriş yapılıyor. Şu anda 3.5 milyon üyesi var ve seneye bu sayı 6 milyonu bulacak” dedi.

Cem BoynerHopi ile bir yılda 6.5 milyon işlem yapıldığını ve 2 milyar TL’lik ciroya ulaşıldığı belirten Boyner, bu satışın yüzde 10’luk bir kısmının uygulamanın sunduğu ‘paracık’larla gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Cem Boyner, Hopi’nin önümüzdeki dönem planları hakkında şunları söyledi:

“İlk önceliğimiz görüntü tanıma (image recognition) teknolojisi. Kullanıcılar bir ürünün fotoğrafını çekip, sisteme atacak. Bu ürün ile ilgili bilgiler ve fiyat ekranda gösterilecek. Ürünler öncelikli olarak Hopi anlaşmalı markalarda aranacak. Yoksa internette aranacak. Bu teknolojiyi Eylül ayında kullanıcılara sunacağız.”

‘Silikon Vadisi’nde aradık, Maslak’ta bulduk’

3 yıldır bu projenin üzerinde çalıştıklarını ifade eden Boyner, “Bu teknolojiyi nereden alırız diye dünyaca ünlü şirketlerle görüştük. Silikon Vadisi’nde aradık, aradığımızı Maslak’ta İTÜ’de pırıl pırıl 3 gençte bulduk” dedi. Eylül 2016’da görsel tanıma ile birlikte Hopi’ye mobil ödemeyi de entegre edeceklerini aktaran Boyner, uygulamaya kredi kartlarının ekleneceğini ve bu sayede kasaya kod okuturken ödemenin de yapılabileceğini söyledi.

Boyner, şöyle konuştu: Sesli komut teknolojisini kullanmayı da planlıyoruz. Kullanıcıların ‘Hopi’ciğim’ deyince sipariş verebildiği bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Sistem, çene hareketlerinden konuşulanları anlayan bir kulaklıkla çalışacak. Bu ürünü 2018’de kullanıcılara sunacağız.”

‘Bit pazarından veri çıkmaz’

Usama FayyadSmartcon 2016 İstanbul Zirvesi’nin açılışında konuşan Analytics Center/ smartcon Kurucu Ortağı Hamit Hamutçu, Büyük Veri’nin fırsatların yanında tehditleri de beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, “Biz bir cisim yaklaşıyor modundan çıkıp, bu cismi alıp tehditleri ve fırsatları ile birlikte değerlendirmeliyiz” dedi. Etkinliğe katılan Barclays CDO’su Usama Fayyad ise dünyada veri ile uğraşanların yüzde 90’ının veriyi temizlemekle vakitlerini geçirdiklerinin altını çizerek, “Şirketler veriyi toplayıp veri göllerine atıyorlar. Bu da ipin ucunu kaçırmalarına yol açıyor ve bunun sonucunda işlerine yarayacak veri çıkarmak mümkün olamıyor. Dolayısıyla, veri çıkarmaya çalışmak bit pazarında gezinmeye benzer” dedi.

İnternette bugün en büyük hacimli verinin “video” olduğunu ancak esas olanın yapılandırılmış veri olduğuna değinen Fayyad, “İhtiyaç duyduğunuz veriyi toplayabiliyor musunuz? 5-10 dakika önce elde edilen veriyi anında kullanabiliyor musunuz? Asıl cevap verilmesi gereken sorular bunlar” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın