Hızlı ulaşım kapsülü ‘Hyperloop’ teste çıkıyor

Dünyanın en çılgın girişimcilerinin başında Elon Musk geliyor. Uzay yolcuğu şirketi SpaceX ve elektrikli otomobil markası Tesla gibi birçok farklı projeden Elon Musk’ı biraz daha yakından tanıyabilirsiniz. Geçen yıl hızlı ulaşım kapsülü Hyperloop projesiyle dikkatleri üzerine çeken Musk, bu projeden yeni haberler paylaştı.

Buna göre Hyperloop’un ilk testleri Las Vegas’ta kurulacak pistte yapılacak. Test pisti hakkında çok fazla detay paylaşılmadı. Ancak Las Vegas’ta testlerin tamamlanmasından sonra ilk ulaşımın San Francisco ile Los Angeles arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. İki şehir arasındaki yaklaşık 10 saatlik ulaşım 30 dakikaya inecek.

Saatte 1220 km/s

Hyperloop’u hızlı bir tren gibi düşünebilirsiniz. 3-4 kişinin sığabileceği kapsüler şeklinde tasarlanan Hyperloop, bir tünelin içinde hava basıncıyla hareket ediyor. Buna ek olarak kapsülde de itici bir pervane bulunuyor. Bu da Hyperloop’un saatte 1220 kilometre hızla gitmesini sağlıyor.

Gelecekteki toplu ulaşım alışkanlarını tamamen değiştirecek Hyperloop’u merakla bekliyoruz. Yeni ulaşım teknolojisini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Hızlı ulaşım kapsülü ‘Hyperloop’ teste çıkıyor | Bilgi Çağı

Bir Cevap Yazın