İBB resmen duyurdu: Wikipedia davetli listesinden çıkarıldı!

Türkiye’de mahkeme kararı ile yasaklanan dünyanın en büyük online ansiklopedisi Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği World Cities Expo İstanbul’un programından resmen çıkarıldı. İBB Wikipedia kurucusu ile ilgili olarak “İBB Duyuru” Twitter hesabından yaptığı son dakika açıklamasına göre alınan karar Jimmy Wales’e iletildi.

İlk TeknoYO!nun duyurduğu gelişmeyle ilgili İBB‘nin resmi açıklamasında, “Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, ‘World Cities EXPO’ etkinliği davetli listesinden çıkartılmış olup, karar kendisine iletilmiştir” ifadelerine yer verildi. Açıklamaya İBB’nin internet sitesindeki “Duyurular” bölümünde de yer verildi.

Wikipedia’nın kurucusu Wales, İBB’nin 15-18 Mayıs 2017 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği Dünya Akıllı Şehirler Fuarı İstanbul’17’nin ana konuşmacılarından biri olarak davet edilmişti.

Ancak Wales, Wikipedia’nın Türkiye’de yasaklanmasının ardından güncellenen konferans programın konuşmacı listesinde yer almamıştı.

58 konuşmacı var, Jimmy Wales yok

27 Nisan’daki basın duyurusunda WCE İstanbul’a küresel teknolojiye yön veren isimlerden olan Wikipedia’nın kurucu ortağı Jimmy Wales’in de yer alacağı belirtilmişti. Bu kapsamda, Wales’in fotoğrafı ile birlikte tanıtımı yapılmıştı.

Şu an itibariyle WCE İstanbul’un internet sitesinde etkinliğe katılacak olan 58 kişilik konuşmacılar listesinde Wikipedia kurucusu Jimmy Wales yer almıyor.

İBB’nin kararından sonra etkinlikte Apple‘ı kurucularından Steve Wozniak başta olmak üzere diğer konuşmacıların nasıl bir tavır sergileyeceği bilinmiyor.

Özellikle yabancı katılımcıların“Akıllı Şehirler” konferansında Türkiye’deki internet yasaklarına değinip, değinmeyeceği şimdiden merak konusu…

İBB Wikipedia açıklaması: Karar kendisine iletildi


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın