5 yıl içinde insan hayatını değiştirecek 5 inovasyon

IBM, geleneksel olarak yayınladığı “IBM’in Gelecek 5 Yıl İçin 5 Hedefi” listesini açıkladı. Hayatımızı değiştirecek buluşlar ve inovasyonlar listesinde, gelecek beş yıl içinde insanların çalışma, yaşama ve etkileşim kurma biçimini değiştirme potansiyeline sahip, bilimsel inovasyonları içeriyor.

6 kıtadaki 12 laboratuvarında 3 binden fazla araştırmacısı bulunan IBM Research’ün hazırladığı Listede, yapay zekânın bilimsel çalışmalarda çok daha etkin olması ve görünmez olanı görünür kılacak yeni bilimsel cihazlar gibi birçok inovasyon yer alıyor.

IBM‘in çalışmasına göre gelecek 5 yıl içinde görünmez olanı görünür hale getirecek 5 bilimsel inovasyon şunlar:

1- Yapay zekâ sayesinde sözcüklerimiz zihinsel sağlığımıza açılan bir pencere haline gelecek

2- Hiper görüntüleme ile yapay zekâ, bir süper kahraman gibi görme becerisi kazandıracak

3- Makroskoplar dünyanın karmaşıklığını sonsuz ayrıntı düzeyi ile anlamamıza yardımcı olacak

4- Tıp laboratuvarları bir çip üzerinden hastalıkların nano ölçekte takip edilmesi için sağlık dedektifleri olarak hizmet verecek

5- Akıllı sensörler çevre kirliliğini ışık hızında saptayacak

Makroskobik düzeyden nano ölçeğe kadar dünyamızda görünmez olan şeyleri görünür hale getirmek üzere tasarlanmış yeni bilimsel cihazları araştırdıklarını belirten IBM Research Bilim ve Çözümler Başkan Yardımcısı Dario Gil, şunları söyledi:

“Bilim topluluğu, dünyayı tamamen farklı biçimlerde görmemize yardımcı olan cihazlar yaratma konusunda harika bir geleneğe sahip. Örneğin mikroskop, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük nesneleri görmemize yardımcı oldu ve termometre, dünyanın ve insan vücudunun sıcaklığını anlamamıza yardımcı oldu. Yapay zekâ ve nano teknoloji alanlarındaki gelişmelerle, şu anda dünyamızın çıplak gözle görülemeyen karmaşık sistemlerini gelecek beş yıl içinde görünür hale getirecek yeni nesil bilimsel cihazlar icat etmeyi hedefliyoruz.”

“IBM’in Gelecekte 5 Yıl İçin 5 Hedefi” çalışmasının tamamına buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın