Milyonların dinlediği bu şarkıyı ‘yapay zekâ’ besteledi!

Tanınmış bir müzisyen, bir yandan kalbe ve hislere dokunan diğer yandan da dünya genelindeki trendlere uyan bir şarkı yaratmak için yapay zekâyı nasıl kullanır? 2016 yılında dünya çapında milyonların dinlediği bir şarkı, aslında çoğu kişi fark etmese de bu sorudan hareketle geliştirildi. İşte yapay zekâ müzik eseri ve hikayesi…

IBM’in yapay zekâsı Watson, geçen yıldan bu yana, müzikle ilgili temalar, müzik teorisi, duygu durumları, hisler ve bunların birbiriyle bağlantıları üzerine çalışarak elde ettiği anlamlı veriler ile müzik yapımı üzerine ilk “kognitif müzik” çalışmasını hayata geçirdi.

Grammy ödüllü müzik yapımcısı Alex da Kid; Grammy ödüllü Elle King, X Ambassadors, Sam Harris ve Wiz Khalifa ile birlikte çalıştığı “Not Easy” adlı hit parçası için Watson ile işbirliği yaptı. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan şarkı, 48 saat içinde iTunes “Alternatif” listelerinde 6. sıraya, iTunes “Popüler Parçalar” listesinde ise 4. sıraya yerleşti.

Son 5 yılın trendleri analiz edildi

Watson, her yılın “duygusal atmosferini” anlamak üzere 5 yılın kültürel verilerini analiz ederek, Alex’in yaratıcı sürecine yardımcı oldu. Sistem, Nobel Barış Ödülü konuşmaları, New York Times makaleleri, film senaryoları ve şarkı sözleri gibi kaynakların yanı sıra, Twitter ve bloglardaki ilgili yorumları inceledi.

Daha sonra IBM’in Watson BEAT teknolojisi, son 5 yılın müzik dünyasındaki beste trendlerini anlamak için, en popüler şarkıların müzikal yapılarını analiz etti ve tüm bunları okumak ve anlamak için Watson Alchemy Language API’yi kullandı.

Daha sonra Watson Tone Analyzer API bu temalarla ilgili oluşan algıyı anlamak için 2 milyonun üzerinde ilgili sosyal içerik satırını analiz etti. Bu iki API birlikte son 5 yılın her birinin “duygusal kimliğini” oluşturmaya yardımcı oldu ve Alex’in belirli bir duyguya göre yeni sesler denemesini ve yaratmasını sağladı.

Watson BEAT hisselere göre nota yazıyor

Öğrenme algoritmalarını kullanabilen Watson BEAT, bir şarkının perde, zaman ve anahtar işaretlerini, nota sıralamasını ve hızını (bir notaya hangi sertlikle basıldığını) analiz ederek şarkılardan bir şeyler öğrenebiliyor.

Müziğe verilen duygusal tepkiler hakkındaki teorilerle birlikte Watson BEAT, tercih edilen duygu durumlarının çeşitliliğine göre (eğlenceli, üzgün, kızgın, vb.) ya da hislere göre (gizemli, neşeli, tuhaf vb.) yeni şarkı notaları oluşturabiliyor.

Watson BEAT teknolojisi Alex’e, “Not Easy” parçasının yaratılmasının yanı sıra, müzik temalarını ve duyguları deneyimlemenin farklı yollarını gösterdi. 

Öngörülere daha çok ağırlık vermek için IBM ekibi, Alex’e ilham veren resimler gösterdi; albüm çalışması ve renklere göre verilerin interaktif görselleştirmesini oluşturmak için Cognitive Color Design Tool aracı kullanıldı.  Bu araç, kişiye özel bir renk paleti oluşturmak için görüntü estetiği, duygular arasındaki ilişkiler ve renklerin psikolojik etkilerinden yararlanıyor.

Muftak, moda ve eğlenceye de el attı

Yapay zekânın gücüyle kişinin yaratıcılığını besleyen “Kognitif Yaratıcılık” yeni kavramları, hikâyeleri ve fikirleri üretmeyi sağlıyor. Watson’ın doğal dil kullanarak anlama, öğrenme ve muhakeme yeteneği, mutfaktan (Chef Watson), modaya (Cognitive Dress) ve eğlenceye (Cognitive Movie Trailer) kadar birçok sektörde yaratıcılığın kaynağı olarak öne çıkmasını sağlıyor.

Bugünlerde müzik alanında çalışan Watson’ın ve yapay zekânın yeteneğinin erişeceği bir sonraki alanın neresi olacağı ise merakla bekleniyor. Alex ve Watson işbirliği ile ortaya çıkan şarkının video klibini aşağıda bulabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın