IBM’ın yapay zekası Watson sigortacıları işinden etti!

Japonya’nın önde gelen sigortacılık şirketi Fukoku Mutual Life, 30’dan fazla çalışanının işine son verdi, yerlerine IBM yapay zeka teknolojisi IBM Watson‘ı yerleştirdi. Yapay zekanın görevi ise poliçe sahiplerine yapılan ödemeleri hesaplamak.

Yaklaşık 1.8 milyon dolara mal olan yapay zeka teknolojisi ile ilk yılından 1.2 milyon dolar tasarruf sağlamayı planlıyor. Yapay zekaya yapılan yatırımın 2 yıldan kısa bir sürede geri döneceğini planlayan şirket, verimliliğini de yüzde 30 artırmayı hedefliyor. 

Fukoku Mutual Life Insurance’ın bu ay kurduğu sistemin yıllık bakım maliyeti ise 123 bin dolar.

Poliçe ödemelerini hesaplayacak olan yapay zeka teknolojisi, çalışanları ise işinden edecek. Japon şirket, yapay zekanın 34 çalışanın işini gereksiz kıldığını ve bu çalışanların 3 ay içinde işlerine son verileceğini duyurdu.

2035’te çalışanların yarısı robotlar olacak

İnsan gibi düşünebilen bilişsel teknolojilere odaklanan IBM’in yapay zekâsı Watson ile çalışan sistem, yapılandırılmamış metinler, resimler, ses ve video da dahil olmak üzere tüm verileri analiz edip, yorumlayabiliyor.

Fukoku Mutual Life Insurance’ın kullandığı yapay zeka teknolojisi, tıbbi rapor ve belgeleri okuyup, hastane kalış süreleri, tedavi işlemleri, tıbbi geçmişi ve cerrahi prosedürleri analiz ederek, sigorta ödemelerini hesaplıyor.

Yapılan araştırmalara göre yaşlı nüfus oranının giderek arttığı Japonya’da 2035 yılında özellikle hizmet sektöründe çalışanların yaklaşık yarısını yapay zeka destekli robotların oluşturması bekleniyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın