Yeni başlayanlar için 9 temel IFTTT reçetesi

İngilizce derslerinin vazgeçilmezi “If Then” kalıbıyla mobil dünyanızı daha akıllı hale getiren “If this then that” (IFTTT) uygulamasını, bilenler bilir. Ama henüz tanışmayanlardansanız, çok şey kaçıranlardansınız… “Şöyle olursa, böyle yap” diye tanımlayabileceğimiz uygulama, sosyal ağından, fotoğraflarınıza, wifi ve Bluetooth gibi telefon özelliklerinizden takviminize kadar 160’dan fazla servisi entegre ederek sizin hayatınızı kolaylaştıracak şekilde “Reçete” adı verilen uygulamalarıyla sunuyor.

iOS ve Android cihazlarda, “Bunu nasıl yaparım?” diye uzun zamandır aradığınız, işinize yarayacak temel IFTTT reçetelerini inceledik.

 

1 – Yarın yağmur yağacak mı?

rain-ifttt

Hava durumu güncellemelerini otomatik hale getiren “Rain tomorrow?” adlı reçete, eğer yarın yağmur yağacaksa, size bir önceki akşamdan uyarı mesajı gönderiyor. Android ve iOS için geliştirilen reçetenin kullanıcı sayısı 200 bini aşmış durumda. Bu uygulamayla yetinmeyenlere, “Yarın yağmur yağacaksa; bana şemsiyemi almayı hatırlat, Twitter’dan direkt mesaj gönder…” gibi niceleri de var.

 

2 – Telefon rehberinizi Excel’e atın

backup-ifttt

Akıllı telefon rehberinizi güncel tutup, yedeklemek için olmazsa olmaz bir IFTT reçetesi arıyorsanız, bu uygulama tam size göre. “ Backup my contacts to a Google Spreadsheet” adlı reçete, IFTTT’nin en çok kullanılan özelliklerinden. 128 binden fazla kişi tarafından eklenen özellikle, akıllı telefonunuzdaki adres defteriniz, otomatik olarak Google Drive’daki Excel dosyasında yedekleniyor.

 

3 – Hiçbir yeniliği kaçırmayın

update-ifttt

IFTTT dünyası, deyim yerindeyse derya deniz. Bu dünyada kaybolmadan ilerlemek için ise yine en pratik yol bir IFTTT reçetesi. “Get all the Updates to IFTTT via email!” adlı reçete, sizi IFTTT dünyasındaki tüm yeni reçeteleri, haberleri ve güncellemeleri, sisteme kaydettiğiniz hesabınıza e-posta göndererek anında iletiyor. Bu reçeteyi kullananların sayısı 85 bine dayanmış durumda.

 

4 – Çektiğim fotoğraf e-postama gelsin

photos-email-ifttt

iPhone’unuzla çektiğiniz fotoğrafları düzenlemekte ve paylaşmakta zorlamnıyorsanız, IFTTT bu iş için size basit ve işlevsel bir çözüm sunuyor. “Email me my new iPhone photos” adlı IFTTT reçetesi, iPhone ile çektiğiniz yeni fotoğraflarınızı, e-posta hesabınıza doğrudan gönderiyor. 82 bin kullanıcıya ulaşan reçete için belirli bir aşamadan sonra e-posta hesabınızdaki fotoğrafları organize etmeye yönelik başka bir reçeteye de ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

5 – Profil fotoğrafım otomatik değişsin

facebook-twitter-ifttt

Sosyal ağ hesaplarının birbirleriyle entegre olarak kullanımı her geçen gün arıyor. Ama “If your Facebook profile picture changes then update your Twitter profile picture too” adlı IFTTT reçetesi, size ek bir özellik daha sunuyor. Sık sık profil fotoğrafı değiştirenler için geliştirilen bu reçete, Facebook profil fotoğrafınızı değiştirdiğinizde, otomatik olarak Twitter profilinizdeki fotoğrafı da değiştiriyor.

 

6 – Etiketlenen fotoğrafınız Dropbox’a insin 

facebook-dropbox-ifttt

Facebook’ta etiketlenen fotoğraflarınızı kaydetmek istiyorsanız, “Download Facebook Photos you’re tagged in to Dropbox” adlı IFTTT reçetesi, bunu otomatik olarak yapıyor. Reçete ile Facebook’ta etiketlenen fotoğrafınız hemen bulut depolama hizmeti Dropbox’taki hesabınıza kaydediliyor. Facebook’taki yüzlerce güncelleme arasından  kaçırabileceğiniz hangi fotoğraflarınızının kimin tarafından etiketlendiği bilgisine Dropbox’tan toplu olarak erişebiliyorsunuz.

 

7 – Kablosuz ağınıza otomatik bağlanın

home-wifi-ifttt

Kablosuz internet ağı olan işinize veya evinize geldiniz ama telefonunuzun mobil verisini kullanmaya devam ediyorsanız, size “fatura dostu” bir IFTTT reçetesi önerimiz var. “If you enter home, turn on Wi-Fi” adlı reçete, ev veya iş yeri ağınızın kapsama alanına girdiğinde otomatik olarak Wi-Fi’a bağlanıyor. Benzer şekilde, evden veya işyerinizden ayrıldığınızda, “şarj dostu” olarak Wi-Fi’ınızı otomatik olarak kapatan “If you leave office, turn off Wi-Fi” ve “Turn off Wi-Fi when you leave home” reçeteleri de bulunuyor.

 

8 – Takımım gol attığında, evim aydınlansın

hue-ifttt

IFTTT’nin sundukları sadece akıllı telefonlarınıza yönelik de değil. Nesnelerin interneti alanındaki yenilikçi uygulamaları en pratik şekilde sunan “Make lights flash when your team scores and final score” reçetesi, ile tuttuğunuz takım gol attığında, evinizin ışıkları da otomatik olarak yanıp sönüyor. Philips Hue ampulleri için geliştirilen benzer reçetelerle, Instagram’a bir fotoğraf yüklediğinizde, Facebook’ta etiketlendiğinizde veya dışarda yağmur yağmaya başladığında evinizdeki aydınlatmanın rengi de değişiyor.

 

9 – Benden habersiz uzaya astronot çıkmasın

astronot-ifttt

Şaka değil, gerçek. Belki sizden izin almıyor ama uzaya bir astronot çıktığı zaman “Holy Moly! An Astronaut just launched into Space” IFTTT reçetesi hemen size haber veriyor. Uzay meraklıları için bir başka reçete ise NASA’dan geliyor. “NASA’nın günün fotoğrafı yayınlandığında cebime gelsin” veya “Günün fotoğrafı yayınlanır yayınlanmaz, akıllı telefonumun ana ekran görseli olsun…” diyebiliyorsunuz.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın