İngiltere’nin Brexit’i teknolojide dengeleri nasıl değiştirecek?

İngiltere’de yapılan Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) referandumunda, resmen AB’de kalmaya ‘hayır’ oyunun çıkması, para piyasalarını ve borsaları sarstı. Ancak İngiltere Brexit sonucunun bir diğer büyük etkisi, teknoloji sektöründe görülecek. Yapılan analizlere göre İngiltere merkezli teknoloji şirketleri, start-up dünyası ve FinTech‘ler Brexit’ten en olumsuz etkilenecek olanların başında geliyor.

Londra’nın küresel teknoloji ve dijital hub olması için çalışan sivil toplum örgütü Tech London Advocates’in anketine göre İngiltere’de teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinin yüzde 87’si Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karşı çıkıyordu. Katılımcıların yüzde 74’ü Brexit nedeniyle Londra merkezli teknoloji şirketlerin yatırım cazibesinin azalacağı görüşünde. Yüzde 70’ine göre ise Brexit, Londra’nın dünyanın teknoloji merkezi olma itibarına zarar verecek.

ingiltere-referandumİngiltere’deki start-up ve girişimcilik ekosisteminin mercek altına alan Silicon Valley Bank’ın araştırmasına  göre ise 2015 yılında aldığı yatırımlarla rekor kıran İngiliz start-up dünyası, Brexit nedeniyle olumsuz etkilenecek. Aynı çalışmaya göre Brexit’in işlerine olumlu yansıyacağına inanan start-up’ların oranı sadece yüzde 6!

Yapılan analizlerle göre Brexit, İngiltere merkezli teknoloji şirketlerinin yetenekli çalışanları elinde tutmasını da zorlaştıracak. Brexit ile birlikte, İngiltere’deki teknoloji girişimlerinin, Avrupa Yatırım Fonu kaynaklarından yararlanma imkanları da azalacak.

Bir diğer araştırma kuruluşu Juniper Research’ün analizi de oldukça karamsar. Çalışmaya göre çoğunluğu Londra merkezli olmak üzere İngiltere’deki teknoloji dünyasında çalışanların yaklaşık üçte biri (yüzde 65), finansman olanaklarının azalacağı ve yetenekli çalışanları elde tutmanın zorlaşacağını nedeniyle Brexit’in sektörü olumsuz etkileyeceği görüşünde.

Google, Apple, Facebook ofislerini taşıyabilir

google-ingiltereAvrupa’nın start-up başkenti olarak kabul edilen Londra merkezli teknoloji şirketleri, Brexit sonrası devreye girecek yeni yasal düzenlemeler ile AB genelindeki 500 milyonluk müşteri kitlesine (Dijital Ortak Pazar) sınırsız erişim imkanını da kaybedecek.

İngiltere’de merkezi olan teknoloji devleri de Brexit referandumundan olumsuz etkilenecekler arasında. Google, Amazon, Apple ve Facebook gibi dünya teknoloji devleri, halihazırda Avrupa operasyonlarının çoğunu İngiltere’deki merkezleri üzerinden yönetiyor.

Ancak Brexit ile birlikte bu devler, Londra’daki ofislerinin yanısıra Avrupa Birliği’ndeki faaliyetlerini yürütmek için Avrupa’da yeni üs açmak zorunda kalabilecek. Paris ve Berlin ise ABD’li teknoloji şirketlerinin Avrupa’daki yeni yönetim merkezleri olmaya aday olan ilk şehirler olarak öne çıkacak.

FinTech’ler yeni başkent arayışına girdi

Diğer alternatifleri ise AB üyesi İrlanda’nın Dublin kentinde bulunan merkezlerini büyütmek olacak. Her iki alternatif de ABD’li teknoloji devlerinden yeni yatırım bekleyen İngiltere’yi hayal kırıklığına uğratacak. Avrupa’ya daha fazla yerleşmek durumunda kalacak olan teknoloji devleri, yeni vergi takipleri açısından da daha fazla köşeye sıkışacak.

fintech-istanbulStart-up alanında olduğu gibi finansal teknolojiler (FinTech) alanında da Avrupa’nın merkezi sayılan İngiltere’nin başkenti Londra, Brexit sonrası sektörde beklenen küçülme ile bu ünvanını da kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Bu kapsamda, dünyanın önde gelen FinTech girişimlerini bir araya toplayan “Finovate” etkinliğinin Avrupa ayağı olan “Finovate London” etkinliğinin de adresinin değişmesi gündeme gelebilir.

AB üyesi olmasa da Türkiye’de bu yılın başında Bankalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) desteğiyle hayata geçirilen FinTech İstanbul platformunun, “İstanbul’u FinTech’in başkenti adaylarından biri yapmak” hedefiyle Finovate’i yakından takip ettiğini ve “Finovate İstanbul” için girişimlerde bulunduğunu da belirtelim.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Brexit Sonrası İngiltere’ye Teknoloji Girişimcisi Yağıyor - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın