İngiltere de Türkiye’ye elektronik cihaz yasağı koydu

Türkiye dahil 8 ülkeden ABD’ye yapılan seferlerde, uçakların kabininde elektronik cihaz taşınmasını yasaklamasının hemen ardından İngiltere de harekete geçti. ABD’nin yasak kararını duyurmasından birkaç saat sonra İngiltere elektronik cihaz yasağı uygulamasına başladı.

İngiltere’de Başbakanlık, Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan’dan gelen direkt uçuşlarda kabin içine dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve normalden büyük cep telefonlarının alınması yasaklandı.

Yapılan açıklamada, uzunluğu 16, genişliği 9.3 ve derinliği de 1.5 santimetreden fazla olan her türlü elektronik cihazın yasak kapsamında olduğunu ve kabin içine alınmayacağı belirtildi. Bu cihazların uçağın bagajına verilmesi gerekiyor.

Yasak kapsamındaki havayolu şirketleri

BBC’nin haberine göre İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, Başbakan Theresa May‘in  konuyla ilgili bir dizi toplantıya başkanlık ettiğini ve nihai kararın sivil havacılık güvenliğiyle ilgili bu sabah yapılan toplantıda alındığını söyledi.

Sözcü, “Hava güvenliği sistemimizde yaptığımız değişiklik kararları hafife alınmamalıdır. Seyahat eden kişilerin güvenliğini sağlamak için harekete geçmekten çekinmeyiz ve bu yeni önlemlerin yol açabileceği sıkıntıları en az düzeye indirmek için uluslararası ortaklarımızla yakın işbirliği yapıyoruz” dedi.

İngiltere’nin koyduğu yasak kapsamındaki İngiliz havayolu şirketleri şunlar: British Airways, EasyJet, Jet2.com, Monarch, Thomas Cook, Thomson.

Yasak kapsamındaki diğer ülke havayolu şirketleri ise şunlar: Türk Hava Yolları (THY), Pegasus, Atlas-Global, Middle East Airlines, Egyptair, Royal Jordanian, Tunis Air, Saudia.

ABD de bugün Türkiye dahil 8 ülkenin toplam 10 havaalanından ABD’ye yapılan direkt seferlerde kabin içine cep telefonundan büyük elektronik cihazların taşınmasını yasaklamıştı. Konuyla ilgili olarak THY yolculara yönelik olarak şu uyarıyı yapmıştı:


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın