Brexit sonrası İngiltere’ye teknoloji girişimcisi yağıyor

Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı (Brexit) İngiltere’nin bir yanda teknoloji dünyası açısından cazibesini kaybedeceği tartışılırken, diğer yandan da girişimcilik vizesi başvurularında ciddi artış yaşandı. İngiltere girişimcilik vizesi almak için Türkiye’deki girişimcilerin önünde ise 2 temel yol var: “Tech Nation” Vizesi ve Ankara Anlaşması Vizesi.

ingiltere-girimcilik-vizesiLondra merkezli Tech City kuruluşunun verilerine göre Brexit kararı sonrası İngiltere girişimcilik vizesi için 200’den fazla girişimcilik vizesi başvusu yapıldı. Bu sayı Brexit öncesi dönemde ise 20’nin altında kalmıştı. Vize için başvuran girişimcilerin üçte birini kadın girişimciler oluşturmuş ve yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 76’sı onaylanmış.

Nisan-Ekim 2016 döneminde 100 girişimcilik vizesini onaylana İngiltere, Ekim 2016- Nisan 2016 döneminde de 100 yeni gişirimcilik vizesi daha vermeyi hedefliyor. Hatta Brexit sonrası artan ilginin etkisiyle, “Tech Nation” vizyonuyla AB üyesi olmayan girişimcileri ülkeye çekmeye çalışan İngiltere’de girişimcilik vizesi için açılan kontenjanların da artırılması gündemde.

Türkiye’den de başvuran girişimler var

tech-nationNisan 2014 ile Eylül 2016 arasında toplam 257 girişim bu özel vize için başvuru yaparken, başvuruların geldiği ülkeler arasında Türkiye de var. Hatta en çok başvuru alınan bölge de yine Türkiye’nin de yer aldığı EMEA bölgesi.

Girişimcilik serüvenine İngiltere’de devam etmek isteyenlerle ilgili Türkiye’ye özel bir ayrıcalık da bulunuyor. 1926 yılında yapılan Ankara Anlaşması kapsamında, Türk vatandaşlarına İngiltere Birleşik Krallığı’nda kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı sağlayan özel bir vize veriliyor.

Türk girişimcilere özel vize

londra-kopruAnkara Anlaşması kapsamında verilen özel vizeye , İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını doldurmuş ve yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabiliyor.

ABD’nin Greencard’ının aksine çekiliş ve kuranın olmadığı ve gerekli şartları yerine getiren herkese verilen bu vize ile İngiltere’de kendi işinizi kurabiliyorsunuz.

5 yıl sonunda vatandaşlık veriliyor

Başvuru kabul edildiğinde, ilk etapta 1 yıllık iş kurma vizesi veriliyor. Birinci yılın sonunda; girişimci kurduğu iş ile kendinize yetecek kadar gelir kazandığını ispat etmesi durumunda, 3 yıllık vize daha veriliyor.

Dördüncü yılın sonunda İngiltere’de süresiz oturum izni için başvuru yapılabiliyor. İngiltere’de kalınan bu toplam 5 yıllık süre sonunda da vatandaşlık başvurusu işlemlerine başlanabiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın