Instagram’da alışveriş dönemi asıl şimdi başlıyor!

Sosyal paylaşım platformu Instagram üzerinden artık alışveriş de yapılabilecek. Sosyal ağın “Alışveriş Instagram’a geliyor” başlığıyla duyurduğu Instagram alışveriş özelliği, gelecek haftadan itibaren kullanıma açılacak.

instagramdan-alisverisInstagram’da paylaşılan fotoğraflar üzerinden alışveriş yapılabilmesini sağlayan yeni özellik ile birlikte fotoğrafın altına “Tap to view” butonu eklenecek.

Bu butona tıklayan kullanıcılar, fotoğraftaki ürün ile ilgili ayrıntılara ve fiyat bilgisine ulaşabilecek; Instagram uygulamasından ayrılmadan ürünü “Shop now” butonu ile alışveriş sepetlerine ekleyebilecek.

Ürün tavsiyesi de yapacak

Instagram’da alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar, ödeme adımı için ise ilgili markanın veya e-ticaret sitesinin sayfasına yönlendirilecek.

Instagram’dan yapılan açıklamaya göre yeni özellik için ilk etapta aralarında Abercrombie & Fitch, J.Crew, Macy’s, Kate Spade, Levi’s, Michael Kors, Target ve Warby Parker gibi markaların bulunduğu 20 şirketle işbirliği yapıldı.

Instagram, önümüzdeki dönemde bu yeni özelliğe kullanıcıların beğenilerine göre ürün tavsiye etme fonksiyonunu da ekleyecek.

Instagram alışveriş özelliği nasıl çalışıyor?

Gelecek haftadan itibaren öncelikli olarak ABD’de Instagram’ın iOS platformundaki kullanıcılarına açılacak olan alışveriş özelliğinin ilerleyen dönemlerde diğer ülkelerde de aktif hale getirilmesi planlanıyor.

Aylık aktif kullanıcı sayısı 500 milyon olan Facebook bünyesindeki Instagram’ın bu kullanıcıların yaklaşık beşte birini ABD’deki kullanıcılar oluşturuyor.  Türkiye ise son açıklanan rakamlara göre 22 milyonluk kullanıcı ile en fazla Instagram kullanıcısı olan 4. ülke konumunda.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın