Instagram’a canlı yayın ve kaybolan mesaj özelliği eklendi

Sosyal ağ Instagram canlı yayın özelliği ile güncellendi. Instagram’ın resmi blogundan yapılan duyuruya göre uygulamaya Instagram Stories (Hikayeler) üzerinden canlı yayın yapma özelliği eklendi.

Önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılara açılacak olan canlı yayın özelliği ile Instagram Stories’de video yayınlar gibi canlı video yayını yapılabiliyor. Bunun için uygulama üzerinden kamerayı açıp, “Canlı Videoyu Başlat” butonuna dokunmak yeterli oluyor. Yeni özellikle Instagram üzerinden 1 saate kadar canlı yayınlar paylaşılabiliyor.

ekran-resmi-2016-11-22-10-05-55Canlı yayına başlanıldığından, kullanıcının arkadaşlarına bildirim de gönderiliyor. Canlı yayındayken kullanıcıya ayrıca, gelen yorumların herkesin görebilmesi veya tamamen kapatılması için seçenek de sunuluyor.

Takip ettiğiniz bir kişi canlı bir hikaye başlattığında, hikayeler (Stories) çubuğundaki profil fotoğraflarının altında “Canlı” öğesi görünecek. Yayın sırasında, yorum yapabilecek ve yayın ‘beğen’ilebilecek.

Yeni canlı hikayeler, Explore’dan (Keşfet) kontrol edilebilliyor. Anlık olarak öne çıkan canlı hikayeleri görmek için “En Popüler Canlı” butonuna dokunup, sağa ve sola hızlıca kaydırmak yeterli oluyor.

Instagram’da canlı yayın nasıl yapılır?

Facebook bünyesindeki Instagram’ın canlı yayın özelliği ile duyurduğu bir diğer yenilik ise ‘kaybolan fotoğraf ve videolar’ oldu. Bu özellik ile Instagram’daki “Direkt Mesajlar” üzerinden kişilere ya da gruplara gönderilen fotoğraf ya da videolar, belli bir süre sonra kayboluyor.

ekran-resmi-2016-11-22-10-06-28Bugünden itibaren dünya genelinde kullanıma açılan bu özelliği erişmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

Fotoğraf veya video çekmek için fotoğraf makinesine doğru hızlıca kaydırın, ardından özel olarak göndermek için “ok” işaretine dokunun. Bu mesajları tek tek arkadaşlarınızla veya seçtiğiniz veya oluşturacağınız bir grupta paylaşabiliyorsunuz.

Instagram Direct‘deki diğer mesajların aksine, bu fotoğraflar ve videolar, onları gördükten sonra arkadaşlarınızın gelen kutularından siliniyor. Ve sözkonusu fotoğraf veya videoyu gördüklerini veya bir ekran görüntüsü alıp almadıklarını görebiliyorsunuz.

Kaybolan fotoğraf ve video nasıl paylaşılır?

Instagram’ın devreye aldığı canlı yayın özelliği, Periscope ve Facebook Live’a alternatif olurken; kaybolan fotoğraf ve videolar özelliği ise Snapchat’e rakip.

Sosyal ağ, Ağustos 2016’da kullanıma açılan Instagram Stories ile ilgili paylaştığı güncel rakamlara göre Stories’in günlük 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Instagram’ın özel mesajlaşma platformu Instagram Direct ise ayda 300 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın