Instagram’ın fotoğraf kalitesi yükseldi

Kendine özel filtre seçenekleriyle kendine özel bir tarz yaratan Instagram‘ın fotoğraf kalitesi yükseldi. Daha önce 640X640 çözünürlükteki fotoğraflar sunan Instagram, bu ölçüyü 1080×1080 olarak yükseltti. Başka bir deyişle Instagram fotoğraflarına artık Full HD çözünürlükte ulaşacağız.

Daha önce bir Instagram fotoğrafı 35 kilobyte civarında bir boyuta sahipti. Ancak son değişiklikle beraber Instagram fotoğraflarının boyutu 75 kilobyte civarına kadar çıktı.

Ancak bu artış kullanıcıları etkilemeyecek. Bunun sebebi de Instagram’ın akıllı telefon uygulamasında ve web sitesinde gösterilen fotoğraf boyutu 640×640 olacak.

Instagram fotoğrafı nasıl kaydedilir?

Yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kaydetmek için ise farklı çözümler var. En kolay yolu, aynı zamanda biraz teknik. Chrome veya Firefox kullanıyorsanız Instagram fotoğrafını kaydetmek istediğiniz sayfayı açın. Sağ tuş tıklayın ve seçeneklerden ‘Sayfanın Kaynağını Görüntüle’ tuşuna basın. Açılan ekran ‘.jpg’ yazarak aratın. İlk gelen link kaydetmek istediğiniz fotoğrafın yüksek çözünürlüklü halini açacak.

Instagram’ın attığı bu adımdan anlaşılıyor ki, çok yakın bir zamanda akıllı telefon uygulaması ve web sitesindeki fotoğrafların da kalitesi artacak. Her ne kadar kaliteli fotoğraflar görüntülesek de aynı zamanda daha fazla veri harcayacağız.

Instagram’ın yeni fotoğraf çözünürlüğünü aşağıdaki örneklerden daha iyi anlayabilirsiniz.

Çözünürlüğü düşük hali

 

Çözünürlüğü yüksek hali

Örnek fotoğraflar GoPro hesabından alınmıştır.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın