Instagram’a hikaye reklamları ve istatistikleri araçları eklendi

Sosyal ağ Facebook‘un Snapchat uygulamasından esinlenerek Ağustos 2016‘da kullanıma açtığı Instagram Hikayeler‘in (Stories) günde 150 milyonun üzerinde insanın kullandığını (Ekim ayında 100 milyon) açıkladı. Her 5 hikayeden birinin izleyicilerden direkt mesaj aldığını duyuran Facebook, Instagram için ‘Instagram Hikaye İstatistikleri’ ve ‘Instagram Hikaye Reklamları’ adıyla iki yeni araç da sundu.

Günde 150 milyondan fazla insan tarafından kullanılan Instagram Hikayeler platformunun işletmelerin müşterileriyle iletişim kurması için büyük fırsatlar sunduğunu söyleyen Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, şunalrı söyledi:

“Türkiye’deki insanlar Instagram Hikayelerini günlük anlarını eğlenceli ve etkileyici bir şekilde paylaşmak için kullanıyor. Instagram Hikayelerine reklamların gelmesiyle birlikte Türkiye’deki işletmeler insanlarla görsel olarak çekici bir şekilde, zaman geçirdikleri bir platform üzerinden iletişim kurabilecek.”

Verilen bilgiye göre Instagram kullanan insanların yüzde 70’i bir işletmeyi takip ediyor ve platformda en çok izlenen hikayelerin üçte biri işletmelerin paylaştığı hikayeler. Hikayelerin yaklaşık yüzde 70’i sesli bir şekilde izlenirken, yüzde 25’i Boomerang videolarından oluşuyor.

Instagram EMEA Marka Geliştirme Başkanı Amy Cole, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Son 5 aydır insanların gerçekten işletmelerin hikayeleriyle ilgilendiğini gözlemledik; öyle ki, en fazla izlenen hikayelerin üçte biri, işletmelerin hikayelerinden oluşuyor. Bugünden itibaren işletmeler Instagram Hikayelerinde reklamları kullanabilecek. Önümüzdeki aylarda Türkiye’deki işletmelerin bu yeni formata nasıl tepki vereceğini görmek için heyecanlanıyoruz.”

Hikaye istatistikleri ve tam sayfa reklam

Instagram Hikayeler (Stories) özelliğine gelen iki yeni araç şöyle:

Hikaye İstatistikleri: Global olarak kullanıma sunulan Hikaye İstatistikleri sayesinde Instagram’da işletme profili bulunan işletmeler her hikaye için erişim, etkileşim, yanıtlar ve görüntülenme rakamları gibi verileri görüntüleyebilecek. Bu istatistikleri görüntüleyerek, hedef kitlelerine daha uygun, onlar için daha anlamlı içerikler oluşturabilecek.

Hikaye Reklamları: Instagram aynı zamanda Hikayelerde tam ekran reklamları da test etmeye başlıyor. Hedefleme, erişim ve ölçümleme gibi özelliklere sahip olacak olan reklamlar ile işletmeler hikayeleri izleyen insanların ilgi alanlarına uygun içerikler oluşturabilecek. Hikayelerin yaklaşık yüzde 70’inin sesli izlendiği göz önünde bulundurulduğunda, kapsayıcı, tam ekran reklamlar insanların daha önce deneyimlemediği bir yakınlık sağlıyor.

Türkiye’den ilk Akbank kullandı

Instagram’ın Hikaye Reklamları’nı dünya genelinde test ettiği firmalar arasında Türkiye’de Akbank da yer aldı. Yapılan açıklamaya göre Akbank, Instagram Hikayeler reklamlarının beta sürümünde yer alan tek Türk markası oldu.


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın