Instagram’da kare fotoğraf şartı kalktı! [Yatay/dikey fotoğraf nasıl yüklenir?]

Fotoğraf paylaşım temelli sosya ağ Instagram’e gelen son güncellemeyle, sadece kare şeklinde fotoğraf ve video paylaşmaya izin veren format kaldırıldı. Intagram’ın resmi blogundan duyurulan değişiklikle Instagram’da artık yatay veya dikey fotoğraf ve videolar da  paylaşılabilecek.

Bunun için kullanıcıların yapması gereken ise Instagram uygulamasının son sürümünü güncelledikten sonra “Format Değiştirme” ikonuna tıklamak. Böylece paylaşılmak istenen fotoğraf veya videonun yatay veya dikey formatı da kullanılabilecek.

Intagram’ın 7.5 sürümüyle gelen yeni özellikler, iOS ve Android platformunda bugünden itibaren yerini aldı.  Hatırlanacağı gibi Instagram’daki “kare şartı” fotoğraf ve video paylaşmak isteyenlerin en büyük dertlerinden biriydi.

instagram-yatay-fotografKullanıcılar, paylaşım yapmadan önce fotoğraf veya videoyu kırpıp, düzenlemek, ekran görüntüsünü (print screen) alarak, kare formatına çevirmek zorunda kalıyordu. Video filtreleri de yenilenen Instagram’da, artık sinematik, gerçekçi ve yoğunluk efektleri de kullanılabilecek.

5 fotoğraftan biri ‘kare’ değildi

Dünya çapında aylık aktif kullanıcı sayısı 300 milyonu bulan Instagram’da, günde ortalama 70 milyondan fazla fotoğraf paylaşılırken, bu fotoğrafların beşte birinin kara formatına uygun değildi. 

2010 yılının Ekim ayında kurulan ve 300 milyonu aşkın kullanıcısının yüzde 70’inin ABD dışından olduğu Instagram’da günlük beğeni sayısı ise 2.5 milyar civarında. Hatırlanacağı üzere Instagram, 2012 yılının Nisan ayında 1 milyar dolara Facebook tarafından satın alınmıştı.

Fotoğrafı dikey/yatay olarak nasıl yüklerim?

Telefonunuzun veya tabletinizin fotoğraf kütüphanesinden bir fotoğraf veya video seçtikten sonra, fotoğrafı kare format yerine dikey veya yatay olarak paylaşmayı seçebilirsiniz:

  1. Fotoğrafı kare formattan dikey veya yatay formata geçirmek için simgesine dokunun.
  2. Fotoğrafı hareket ettirmek ve çerçevenin içinde ne şekilde duracağını ayarlamak için ekrana dokunabilirsiniz. Fotoğrafı çerçevelemenize yardımcı olması için ızgarayı kullanın.
  3. Filtre veya efektler uygulamak için İleri‘ye dokunun.

Paylaştığınızda, fotoğraf veya video, ‘Akış’ta dikey veya yatay olarak görünecektir. 1.91:1 ile 4:5 arasında en boy oranına sahip fotoğraf ve videoları paylaşabilirsiniz. Profilinizdeki ızgara görünümünde, dikey veya yatay olarak paylaşılan fotoğraflar ortası kırpılmış kare şeklinde görünecektir.

Yenilenen Instagram uygulamasını iOS için buradan, Android için ise şuradan ücretsiz olarak indirip, yatay veya dikey, fotoğraf ve video yüklemeye başlayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın