Yemek fotoğraflarında daha çok ‘like’ kazandıracak 7 püf noktası

#FoodPorn, #InstaFood veya #FoodPic… Bunlar da ne demeyin. Instagram başta olmak üzere tüm sosyal ağlarda yemek fotoğrafları arasında inanılmaz bir yarış var. Nedeni ise daha çok ‘like’ yani beğeni almak. Herşey bu hastaglerde bitmiyor. Biraz da çektiğiniz yemek fotoğraflarının kalitesi de iyi olmalı. Bizde sizelere çekilen yemek fotoğraflarından daha çok nasıl beğeni alınır sorusunu araştırdık. Bulduğumuz cevapları ise hemen sizlerle paylaşıyoruz. İşte yemek fotoğraflarında en çok ‘like’ kazandıracak 7 püf noktası…

 

1- HDR candır

hdr-fotograf

Bir türlü doğru ışığı tutturamadınız. Hemen flaş patlatmayın. Bunun yerine HDR olarak ifade edilen karanlık alanları dengeleme özelliklerini kullanın. Böylece karanlık alanlarla aydınlık alanlar arasında ışık dengesi olacak ve tüm detaylar çok iyi bir şekilde anlaşılabilecek.

 

2- Açı verin

yemek-fotografi-aci

Şu sıralar en popüler çekim açısı kuşbakışı olsa da çok yaratıcı bir teknik değil. En azından şimdi klişe oldu. Siz bunun yerine kendi tarzınızı yaratacak bir teknik bulun. Örneğin 45 derecelik bir açı bunun için uygun duruyor. Denemekte fayda var.

 

3- Hemen çekme!

yemek-fotografi-farkli-aci

Tamam herkes yemek gelir gelmez telefonu davranıp fotoğraf çekiyor, ama siz işe biraz profesyonellik katın. Hemen çatala atlamayın. Derin bir nefes alıp, öncelikli olarak tabağı kendi etrafında bir çevirin. Daha iyi bir açıyı yakalamaya çalışın.

 

4- O el nedir?

yemek-fotograf-el

Zeytine uzanan bir çatal veya kahve karıştıran bir el. İşte bunlar en sık yapılan hatalar arasında. Yemek fotoğrafınızın beğeni rekoru kırmasını istiyorsanız, o ellerden çatallar uzak durun. Pozu yemeğe bırakın!

 

5- Dengeli ol arkadaşım

yemek-fotograf-isik

Yemek fotoğraflarında en etkili olan unsur ışık. Doğru ışık yakalandığında o fotoğrafın ‘like’ rekoru kırması kesindir. Ancak her zaman doğru ışığı bulamayabilirsiniz. Bunu için telefonunuzla farklı açıları deneyin. Tabii ki bunu abartmamak da fayda var.

 6- Bir, iki üç tıp!

yemek-fotografi-flu-bulanik

Yemek fotoğraflarının en büyük sorunlarının başında bulanık olması geliyor. Kısıtlı ışık imkanlarınız varken yapmanız gereken şey derin bir nefes alıp, deklanşöre öyle basmak. Böylece birkaç denemede en doğru pozlamayı yapabileceksiniz.

 

7- Beyler 2 dakika yemeyin

fotograf-yemek-yemekyin

İşte en zor maddeye geldik. Nedeni ise herkesin karnı zil çalarken sizin fotoğraf çekmeye çalışmanız. Tabaktaki o güzel yemeğe bir çatal bile atılması sizin like rekorları kırmanızı engelleyebilir. Bunun için tabaklar elinde garsonu gördüğünüzde arkadaşlarınıza hemen bir uyarıda bulunun.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın