Intel 15.3 milyar dolara sürücüsüz otomobillere yerleşiyor

Dünyanın en büyük çip üreticisi ABD’li Intel, sürücüsüz otomobiller için sensörler geliştiren İsrailli Mobileye’ı 15.3 milyar dolara satın aldı. Intel Mobileye satın alması ile otonom sürüş teknolojileri alanındaki en büyük atağını da yapmış oldu.

Intel’den yapılan açıklamaya göre New York Borsası’nda da işlem gören Mobileye için Intel’in ödeyeceği tutar hisse başına 63.54 dolar olmak üzere toplam 15.3 milyar dolar oldu.

Mobileye, 1999 yılında Kudüs’teki İbrani Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Amnon Shashua ve Ziv Aviram tarafından kuruldu. 450’den fazla mühendisi bulunan Mobileye, geleceğin otomobili üzerinde çalışıyor.

İsrail merkezli şirket, halihazırda aralarında Tesla, Volkswagen, BMW, Volvo, Buick ve Cadillac gibi 27 üreticinin yer aldığı otomobil markaları için güvenli sürüş teknolojileri geliştiriyor.

Bu üreticilerden 13’ü Mobileye’ın otonom sürüş teknolojilerini kullanıyor. Mobileye’ın teknolojilerini kullanan dünya genelinde araç sayısı ise 15 milyonu geçiyor.

Hisseleri bir günde yüzde 28 yükseldi

Satın almayla ilgili değerlendirme yapan Intel CEO’su Brian Krzanich, “Bu satın alma, hissedarlarımız, otomotiv endüstrisi ve tüketicilerimiz için büyük bir adım. Mobileye ile birlikte otomobil üreticileri için düşük maliyetle bulut-otomobil çözümüne odaklanan özerk sürüşün geleceğini hızlandırabiliriz” dedi.

Intel’in tahminlerine göre veri odaklı araç sistemleri pazarının 2030 yılında 70 milyar dolara, 2020 yılında ise sürücüsüz otomobillerin günlük veri tüketiminin 4 bin GB’ye ulaşması öngörülüyor.

Anlaşmanın duyurulmasının ardından Mobileye’ın hisseleri yüzde 28 yükseldi ve İsrailli şirketin piyasa değeri 13.5 milyar dolara çıktı. Satın alma sonrası Intel hisselerinin ise yüzde 2 düştüğünü belirtelim.

Mobileye’ın geleceğin otomobili üzerine odaklanarak geliştirdiği otonom sürüş teknolojilerinin örneklerini aşağıdaki tanıtım videosunda bulabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın