İnternet sayfalarını şikayet etmek için ihbarweb.org.tr sitesi açıldı

Torba yasa ile meclisten geçen interneti düzenleyen kanundan sonra internet sayfalarını şikayet etmek için ihbarweb.org.tr sitesi açıldı. Daha önce Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) sitesinden gerçekleştirilen şikayetler için artık yeni adres kullanılacak.

Yasaya aykırı sosyal medya veya internetteki tüm içerikleri kategoriye göre ihbarweb.org.tr adresinden şikayet edilebilecek. Türkiye’deki internet kullanıcıları intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer sağlama ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkındaki şikayetleri bu adresten iletilebilecek.

internet-sikayet-sitesi

WhatsApp bile kapatılabilir

Şikayet edilecek içeriklerin web sitesi, e-posta, haber grubu, anlık mesajlaşma, sohbet veya dosya paylaşımı gibi ortamlarda olması gerekiyor. Başka bir deyişle WhatsApp’tan Gmail’e kadar hemen hemen tüm internet servisleri şikayet edilebilecek.

Form doldurulduktan kullanıcılar, şikayetlerini gönderiyor. Yapılan incelemelerden sonra söz konusu içerik 4 saat içinde engellenerek erişime kapatılıyor. Karşı tarafın itiraz etmesi için 24 saat için mahkeme kararı alması gerekiyor.

İhbarweb.org.tr’nin yanı sıra 166’yı arayabilir veya 1199’a kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Öte yandan daha önce de belirttiğimiz gibi yeni internet düzenlemesi birçok tartışmayı beraberinde getirmişti. Bu detayları okumak istiyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

3 comments

  1. bu internet sayfasindan apk uygulama indirdim ve telefonda virusler olustu kendi basina uygulama indirmeye basladi 2 gunde 2 gb internetim bitti uygulamalari telefonumdan hicbir sekilde kaldiramiyorum format atilacak

  2. Bu sitenin ürünleri sahtedir indirim yaptıklarını iddia ederek ucuza ürünler satıp kötü ürünleri göndermektedirler.lütfen insanlar daha fazla mağdur olmasın ve site kapansın.

  3. benim şikayet edeceğim site bunlardan biraz farklı
    bir dini site gibi görünüyor fakat içinde düşünce sapıklığı var bu tarz bir başlık açılsada şikayet edebilsem

Bir Cevap Yazın