Yeni KHK ile polis internet kullanıcı bilgilerine ulaşabilecek

Türkiye’de uzatılan olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 679, 680 ve 681 nolu kararnameler Resmi Gazete‘de yayımlandı. 680 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile internet kullanıcı bilgileri polisin erişimine açıldı. Son yayımlanan KHK ile polise internet abonelerinin kimlik bilgilerine ulaşabilme hakkı tanındı. Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları, internet kullanıcılarıyla ilgili talep edilen bilgileri emniyet birimlerinin bilişim suçlarıyla mücadele birimlerine verecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan 680 nolu KHK ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’na şu fıkra eklendi:

“Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir. Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir.”

Sanal ortamda istihbarat

680 nolu KHK’nin polise internet ve sanal ortam ile ilgili verdiği yeni yetkiler şunlar: (koyu renkli ifadeler, yeni eklendi)

  • Polis, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Anayasa düzenine ve genel güvenliğine dair önleyici ve koruyucu tedbirleri almak, emniyet ve asayişi sağlamak üzere, ülke seviyesinde ve sanal ortamda istihbarat faaliyetlerinde bulunur, bu amaçla bilgi toplar, değerlendirir, yetkili mercilere veya kullanma alanına ulaştırır. Devletin diğer istihbarat kuruluşlarıyla işbirliği yapar.
  • Yazılı suçlar ile bilişim suçlarının işlenmesinin önlenmesi amacıyla, hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü’nün, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı veya bilişim suçlarıyla sınırlı olmak üzere bilişim suçları ile ilgili daire başkanının yazılı emriyle, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişim veya internet bağlantı adresleriyle internet kaynakları arasındaki veri trafiği ile iletilen veriler tespit edilebilir, dinlenebilir, sinyal bilgileri değerlendirilebilir, kayda alınabilir.

Şans oyunlarının lisansı 49 yıllığına verildi

680 nolu KHK’nin getirdiği bir diğer önemli düzenleme ise Milli Piyango ile ilgili oldu. Buna göre Türkiye’de resmi olarak oynatılan şans oyunlarının lisansları 49 yıllığına, Türkiye Varlık Fonu’na verildi. 

KHK’deki ilgili madde şu şekilde:

“Karşılığı nakit olmak üzere oynatılan Piyango, Hemen-Kazan, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara ve Süper Loto oyunları ile benzer şans oyunlarına ilişkin lisans, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 49 yıl süreyle 19/8/2016 tarihinde kurulan Türkiye Varlık Fonuna verilmiştir. Lisansın Türkiye Varlık Fonu tarafından üçüncü kişilere devredilmesinden sonra, İdare lisansa konu şans oyunlarını düzenleyemez ve bu oyunlar için ayrı bir lisans veremez.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın