Türkiye 10 gün sonra 4.5G’ye geçecek ama biz 3G’yi unuttuk!

Türkiye 1 Nisan 2016’da mobil iletişimde 4.5G’ye geçecek. Mobil internetteki hızı yaklaşık 10 katına çıkaracak olan 4.5G için herkes çok heyecanlı ama son dönemde artan erişim engellemeleri ve internetin yavaşlaması, bu heyecanı biraz gölgeledi!

1-2-3-4-5-gMalum yaklaşık bir haftadır, Türkiye’deki internet kullanıcılarının en büyük derdi, yavaşlık. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) başta olmak üzere resmi makamlar, “Yavaşlamanın nedeni bizden kaynaklanmıyor” diyerek topu yurtdışına atıyor. Google, “Sorunun farkındayız, konunun üzerinde çalışıyoruz” derken; Türkiye’deki iletişim operatörlerinin ise konu ile ilgili henüz resmi bir açıklaması bulunmuyor.

Hızda zaten durumumuz pek parlak değil

Sorun neden kaynaklanırsa kaynaklansın, (ki son kullanıcılar için sonuç değişmiyor) gerçek şu ki şu anda 3G’deki optimal internet hızlarını kullanmakta bile sıkıntılar yaşıyoruz!

İnternet hızı denilince ise dünyadaki son durumumuzu hatırlatmakta da fayda var: Araştırma kuruluşu Akamai’nin her çeyrek yayınladığı “State of Internet” raporunun en günceli olan 2015 yılı 3. çeyrek sonuçlarına göre Türkiye ortalama 6.2 Mbps’lik internet hızı ile dünyada 55. sırada. OECD’nin genişbant istatistiklerine göre ise indirme hızında, 34 ülke arasında Meksika ve Şili’den sonra sondan üçüncüyüz (ayrıntılı rakamlar için tıklayın)

VPN’de dünya ikincisiyiz!

4.5G hiç şüphesiz ki bu tabloyu Türkiye açısından olumlu etkileyecek. Ancak erişim engellemeleri ile kullanıcıların birinci tercihi haline gelen VPN kullanımı, tabloyu daha da karmaşıklaştırıyor.

turkiye-vpnÇünkü, kullanıcıların internete yurtdışındaki IP adresleri üzerinden bağlanmasına olanak sağlayan VPN’in kullanımındaki artış, Türkiye’deki internet kullanıcılarının yurtdışı trafiğini de artırıyor. Bu durum tüm Türkiye’de çıkış hızlarının yavaşlamasına da yol açıyor (ücretli VPN’lerde ise durum bir farklı).

VPN denilince, Türkiye’nin dünya çapında en çok VPN kullanan ülkeler arasında 2. sırada (birinci sıradaki Endonezya’yı geçmemiz ise an meselesi) yer aldığını ve Türkiye’deki bu talebi gören Hotspot Shield ile Tunnel Bear gibi VPN şirketlerinin geçtiğimiz yıl içinde Türkçe olarak da hizmet vermeye başladığını hatırlatalım.

İnternet neden yavaş?


Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda yaşanan internet hızının yavaşlaması, Türkiye’deki kullanıcıların arama trendlerini gösteren Google Trendse de yansımış durumda. Google Arama Trendlerinde “İnternet neden yavaş” ve “İnternet çok yavaş” aramaları içinde bulunduğumuz Mart ayında son 12 yılın zirvesine çıktı.

Sonuç itibariyle, 4.5G’ye sadece 10 gün kaldı. Akıllı telefonunuz, SIM kartınız ve operatörünüz destekliyor olabilir ama (yukarıda da belirtiğimiz gibi) sorun neden kaynaklanırsa kaynaklansın, kullanıcıların kafasında tek bir soru var: Bu şartlar altındaki Türkiye’de 4.5G hızlarını nasıl deneyimleyebileceğiz?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın