Hangi ülke hangi internet tarayıcısını kullanıyor?

Dünya çapındaki 3 milyarı geçen internet kullanıcılarının yaklaşık yarısı, Google’ın Chrome tarayıcısını kullanıyor. İnternete giren her 5 kişiden birinin tercihi Internet Explorer iken, Firefox’un  düşüşü devam ediyor. Peki, Chrome‘undan, Internet Explorer‘ına, Safari‘sinden, Firefox ve Opera‘sına hangi ülkede hangi tarayıcı tercih ediliyor? Küresel internet trafiğini analiz eden kuruluş StatCounter’ın verilerinden bu 5 büyük internet tarayıcısının son durumunu inceledik.

 

1 – Chrome’un kralı Kolombiya

Chrome-browser

Chrome’un küresel pazar payı son 3 yılda yüzde 28’den yüzde 48’in üzerine çıktı. Google’ın Chrome tarayıcısının en yüksek paya sahip olduğu ülke yüzde 76 ile Kolombiya olurken, Kolombiya’yı yüzde 74 ile Gürcistan ve yüzde 73 ile Peru izliyor. Chrome’un en yaygın olduğu ilk 10 ülke arasında yeralan Türkiye’de ise Chrome’un pazar payı bu yılın şubat ayında yüzde 71’i geçti.

 

2 – Japonlar ve Koreliler IE’den vazgeçemiyor

internet-explorer

Microsoft’un internet tarayıcısı Internet Explorer’ın (IE) küresel pazar payı son 3 yılda yüzde 37’den yüzde 19’a kadar gerilemiş olsa da Güney Kore, yüzde 70’lik oranla IE’yi en çok kullanan ülke. Internet Explorer’ın en çok kullanıldığı 10 ülke arasında, Güney Kore’nin dışında, Japonya, Nauru, Bermuda, Falkland Adaları ve Lesotho Krallığı gibi ülkeler dikkat çekiyor.

 

3 – Adalar, Apple’ın Safari’sini kullanıyor

safari

Apple’ın internet tarayıcısı Safari’nin, dünya genelindeki kullanım oranı son 3 yılda yüzde 6’lardan yüzde 10’un üzerine yükseldi. Safari’yi en yoğun kullanlara baktığımızda ise yüzde 25 ile yüzde 37 arasındaki oranlarla Guernsey, Jersey, Cayman ve Bermuda gibi Birleşik Krallığa bağlı adalar, Monaco Prensliği, Cebelitarık, Grönland ile Faroe Adaları öne çıkıyor.

 

4 – Afrika ve Küba’nın tercihi Firefox

firefox-web-browser

Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen internet tarayıcısı Firefox’un dünya genelindeki pazar payı son 3 yılda yüzde 25’ten yüzde 16’ya kadar düştü. Firefox’un en yaygın olduğu ülkeler listesinde yüzde 80 ile Eritre birinci sırada. Eritre’yi yüzde 75 ile Küba izliyor. Firefox’un yüzde 50’lik kullanım oranını geçtiği diğer ülkeler ise Myanmar, Bangladeş, Kamerun, Togo, Etiyopya ve Uganda.

 

5 – Eski Sovyet ülkeleri Opera ile bağlanıyor

opera

Opera Software tarafından geliştirilen internet tarayıcısı Opera’nın küresel pazar payı son 3 yılda yüzde 1.5-2 aralığını geçemedi. Opera’nın en yüksek pazar payına ulaştığı ülke yüzde 26.4 ile Belarus. İnternet tarayıcısı Opera’nın en çok kullanıldığı diğer ülkeler ise Rus arama motoru Yandex ile yapılan işbirliğinin de etkisiyle, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Özbekistan, Azerbaycan, Gürcistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Kırgızistan.

StatCounter’ın anlık olarak güncellenen internet tarayıcıları pazar paylarını aşağıdaki interaktif haritadan inceleyebilirsiniz.

StatCounter Global Stats
Top Desktop, Tablet & Console Browsers Per Country, Q1 2015


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın