İngilizce bilmek şart değil, çünkü internet artık bu dilleri konuşacak

Dünyanın tartışmasız en geçerli dili “İngilizce”. “Offline” dünyada geçerli olan bu kural, “online” dünyada da değişmiyor. Ancak yapılan araştırmalara göre İngilizce, internetin hakim dili olmaktan adım adım çıkıyor.

1997 yılında dünya genelindeki online içeriklerin yüzde 80’i İngilizce iken, bu oran günümüzde yüzde 50’lere kadar düştüHatta önümüzdeki bir kaç yıl içinde internetin “hakim dili” artık İngilizce olmayacak. Peki hangi diller, internet dünyasında yükseliyor? Diğer bir deyişle internetin yeni dili hangisi olacak?

Teknoloji kullanımı üzerne küresel çalışmalar yayınlayan sivil toplum kuruluşu Funderes’in uzmanlarından Álvaro Blanco’nun tespitlerine göre 1997 yılında online dünyanın yüzde 80’i İngilizce içeriklerden oluşurken, bu oran 2007 yılında yüzde 50’lere geriledi. Arama motorlarının online dünyanın hala ancak yüzde 30’unu indeksleyebildiğine dikkat çeken Blanco, İngilizce’nin online dünyadaki şu anki oranının ise yüzde 40’a kadar düştüğünü ileri sürüyor.

Çince ve Arapça hızla yükseliyor

cince

Online nüfusun artışına bağlı olarak internetteki hakim dillerin de yavaş yavaş değiştiğini ifade eden Blanco’nun tespitlerine göre son 20 yıllık süreçte İngilizce konuşan internet kullanıcılarının sayısı 3 katına çıkarken, Çince konuşan internet kullanıcıları 12 kat, Arapça konuşanlar internet kullanıcıları ise 25 kat artmış.

Web sitelerinde kullanılan dilleri analiz eden W3Techs’in araştırmasına göre ise şu anda dünyadaki tüm web sitelerinin yüzde 53.9’u İngilizce. Ancak yapılan analizler, 2016 yılı içinde İngilizce’nin oranının yüzde 50’in altına ineceğini gösteriyor. Online dünyada Rusça, yüzde 6.2 ile ikinci, Almanca yüzde 5.8 ile üçüncü sırada. İnternet sitelerinde kullanılan dillerin oranına göre Türkçe ise yüzde 1.6 ile 11. sırada. W3Techs’e göre internet sitelerinin yüzde 76’sını, İngilizce, Rusça, Almanca, Japonca ve İspanyolca içerikler oluşturuyor.

Eğer İngilizce’nin yanısıra hangi yabancı dili öğrenmeliyim? diye karar veremeyenlerdenseniz, bu tabloya göz atmanızda ve Çince ile Arapça’nın online dünyadaki hızlı yükselişini dikkate almanızda fayda var. Bizden söylemesi…

İnternet siteleri hangi dilde yayın yapıyor?

DİL ORAN
İngilizce 53.90%
Rusça 6.20%
Almanca 5.80%
Japonca 5.00%
İspanyolca 4.90%
Fransızca 4.10%
Portekizce 2.60%
İtalyanca 2.10%
Çince 2.10%
Lehçe 1.90%
Türkçe 1.60%
Felemenkçe 1.40%
Farsça 1.10%
Arapça 0.80%
Çekçe 0.80%
Korece 0.70%
Vietnamca 0.60%
İsveççe 0.50%
Endonezyaca 0.50%
Yunanca 0.50%

Kaynak: W3Techs


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Dünya üzerindeki internet sitelerinin yarıdan fazlası İngilizce yayın yaparken, nasıl olur da İngilizce gözden düşmüş olabilir? Kaldı ki, Çince ve Arapça yeni bir alfabe öğrenmek gerekliliğinden dolayı, zor öğrenilen diller. Tıpkı İbranice ve Yunanca gibi… Çıkarımınıza katılamıyorum maalesef. Bence hala İngilizce öğrenmek diğerlerine göre çok daha büyük bir avantaj. Diğer diller ikinci yabancı dil olarak düşünülmeli.

Bir Cevap Yazın