Tatil fotoğraflarınızı paylaşırken, bunlara dikkat edin!

Tatilde güzel bir an mı yakaladınız? Lezzetli bir yemek mi pişirdiniz? Yeni pasaport mu aldınız? Aşırı paylaşımcı olabilirsiniz ama paylaş, paylaş nereye kadar! Hemen paylaşmayın! Peki internette fotoğraf paylaşırken nelere dikkat edilmeli?

1466766756_Ondrej_KubovicSiber güvenlik kuruluşu ESET araştırmacısı Ondrej Kubovič’e göre Facebook, Instagram ve Twitter başta olmak üzere internette aşırı paylaşımcılık siber hırsızlar ve kötü niyetli hacker‘lar tarafından soyulmanıza neden olabilir. Gençlerin pek çoğunun online olarak bu kadar fazla bilgiyi paylaşmanın ciddi dolandırıcılık sonuçları olabileceğini pek düşünmediğini belirten Kuboviç, “Microsoft’un çeşitli anketlerine göre 2013 yılından bu yana itibar zedeleyen finansal hasarlar 1.4 milyar dolara ulaştı” bilgisini paylaşıyor.

“Biraz otosansür uygulayın” diyen Kuboviç, Selfie nesli” olarak adlandırlan bu aşırı paylaşımcı kullanıcılara şu paylaşma(ma) önerilerinde bulunuyor:

Hırsıza davetiye: ‘2 hafta tatildeyim, yaşasın’

  • 1466767074_ESET_gorsel_mesajlasmaSosyal medyadaki gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin. Paylaşımlarınızı sadece ilgili kişilerin gördüğünden emin olun. Eğer emin değilseniz, yakın arkadaşlarınız, uzak arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz için ayrı gruplar oluşturun. Mümkün olduğu kadar seçici olun.
  • Lokasyonunuzu tüm dünya ile paylaşmayın. Sosyal ağlar sıklıkla kullanıcıların lokasyonlarını belirtir. Ama siz gerçekten herkesin nerede olduğunuzu ya da tatile gittiğinizi ve yaklaşık 2 hafta boyunca evde kimsenin olmayacağını bilmelerini istiyor musunuz? Kendi iyiliğiniz için bu özelliği kapatın ve geçmiş lokasyon bilgilerinizi silin.

O fotoğrafı deden de görecek!

  • 1466766849_View_Apart_623x410Geçmişte katılmış olduğunuz gruplara tekrar bir göz atın. Bazıları eski ayarlarınızı kullanıyor olabilir. Eğer hala herkese açıklarsa, ne paylaştığınıza dikkat edin, paylaşım içeriğiniz herkes tarafından okunabilir ya da paylaşılabilir. Diğer bir seçenek ise gruptan ayrılmak ya da grup yöneticisinden ayarları değiştirmesini istemek.
  • Herhangi bir yorum paylaşmadan ya da fotoğraf/video yüklemeden önce, yüksek seviyede kendi oto-sansürünüzü uygulayın. Paylaşımınızı büyük annenize, dedenize ya da sokaktaki herhangi birine gösterdiğinizi hayal edin. Bu durum sizi rahatsız ediyor mu? Eğer ediyorsa, paylaşımınızı kendinize saklamanız daha iyi olacaktır.

İşte yeni arabam, bu da plakası…

  • 1466766990_gorsel_1Paylaştığınız fotoğraf ve videolar için polis gibi davranın. Paylaşımlarınızda bulunan bütün detayları inceleyin ve hassas verilerinizin ortaya çıkmadığından emin olun. Buna en iyi örnek, yeni aldığınız arabanızın fotoğrafını paylaşırken plaka bilgilerinizin gözükmesi ya da yeni pasaport numaranızın gözükmesi. Bu bilgiler yanlış ellere geçtiğinde size zarar verebilecek kritik bilgiler.
  • Kredi kartı detayları, parolalar, telefon numaraları ya da kimlik numarası gibi hassas bilgileri asla anlık mesaj uygulamaları ya da e-posta ile göndermeyin. Eğer mecburen bu tip verileri göndermek zorundaysanız, bu bilgileri halka açık online alanlarda göstermeyin ve paylaşmayın.
  • Verilerinizi güvende tutmak için güçlü parolalar yaratın ve sıklıkla değiştirin. Parolalar, verileriniz ve kötü niyetli aktörler ile onların yapışkan elleri arasında duran en önemli engellerden biridir. Eğer parolaları hatırlamak sizin için zor ise, güvenilir bir şifre yönetim uygulaması kullanın.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın