Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 10 ile gelen yenilikler

Apple bugün düzenlediği yıllık geliştiriciler konferansı WWDC 2016 etkinliğinde mobil işletim sistemi iOS’un en büyük sürümü olan iOS 10’un önizlemesini sundu. Yeni sürümde Mesajlar’a yönelik olarak, aile ve arkadaşlarla ifadeler ve animasyonlarla mesajlaşmayı sağlayan etiketler ve tam ekran efektleri gibi özellikleri içeren büyük bir güncelleme yer alıyor. Apple‘ın etkinliğinde tanıtılan yeni sürüme göre iOS 10 özellikleri şunlar oldu:

1- Kişisel ve animasyonlu ‘Mesajlar’

ios-10-mesajEn sık kullanılan iOS uygulaması olan “Mesajlar”, iOS 10 ile animasyonlu ve kişisel yollarla ailenize ve arkadaşlarınıza daha anlamlı ve eğlenceli mesajlar göndermenizi sağlıyor. Snapchat’i andıran iOS 10’un ‘Mesajlar’ı, özel bir kutlama yapmak için tüm ekranı kaplayan balonlar, konfetiler veya havai fişekler gibi güçlü animasyonlar, yalnızca gönderdiğiniz arkadaşınız parmağını mesajın üzerinde kaydırdığı zaman ortaya çıkan görünmez mürekkep ve daha kişisel bir dokunuş için el yazısıyla alınmış notlar içeriyor.

2- Otomatik emoji ve etiketlerios-10-emoji

Otomatik öneriler, sözcükler yerine emoji kullanmayı kolaylaştırıyor, “Tapback” özelliği bir dokunuşla hızlı ve basit bir şekilde yanıt verme imkanı sunuyor ve zengin bağlantılar, sohbetinizi kapatmadan içerikleri görmenizi ve medya içeriklerini oynatmanızı sağlıyor. Mesajlar uygulamasından ayrılmadan sohbetlere etiket yapıştırma, GIF’leri hızla kişiselleştirme, fotoğrafları düzenleme, ödeme yapma, akşam yemeği veya sinema planı yapma gibi olanaklarla kullanıcıların bir mesaj dizisinde daha eğlenceli yollarla iletişim kurabilmelerini sağlamaları için geliştiricilere yeni fırsatlar sunuyor.

3- Siri geliştiricilere açılıyor

ios-10-siriApple’ın sanal asistanı Siri, iOS 10’da yeni alanlara genişletilebiliyor ve kullanmayı sevdiğiniz uygulamalarla birlikte çalışarak daha da fazla iş başarabiliyor. Bir ilk olarak, geliştiriciler Siri’nin zekasına dayanarak uygulamalar geliştirebiliyor ve kullanıcıların yalnızca seslerini kullanarak doğrudan uygulamalarla etkileşim kurmalarını sağlayabiliyor. SiriKit sayesinde geliştiriciler, uygulamalarını mesajlaşma, telefon aramaları, fotoğraf arama, araç rezervasyonu yapma, kişisel ödemeler ve antrenmanlar için Siri’yle çalışacak şekilde veya araba üreticilerine ait uygulamalarda CarPlay uygulamalarını kontrol etmek, klima ayarlarına erişmek ya da radyo ayarlarını değiştirmek için kullanabilecekler.

4- ‘Harita’dan rezervasyon

ios-10-haritaiOS 10’daki Harita uygulaması, kullanımı daha da kolay ve basit hale getirecek şekilde, görsel açıdan da geliştirilerek yeniden tasarlandı. Şimdi yeni eklentilerle geliştiricilere de açılan Harita uygulamasında, OpenTable gibi uygulamalar rezervasyonları doğrudan Harita’ya entegre edebiliyor, Uber ve Lyft gibi hizmetler ise Harita uygulamasından çıkmak zorunda kalmadan kullanıcıların araç rezervasyonu yapmalarını kolaylaştırıyor. Yeni ‘Harita’, günlük rutininize veya takviminizdeki randevulara göre gitmek isteyebileceğiniz yerlerle ilgili yol tarifleri sunuyor. Bir rota planlandıktan sonra, Harita bu rota üzerindeki benzin istasyonlarını, restoranları, kafeleri ve daha fazlasını arayabiliyor ve bu noktalardan birinde verilen molanın yolculuğunuzun uzunluğunu nasıl etkileyebileceğini tahmin edebiliyor.

5- Fotoğraf ve videolar için ‘Memories’

ios-10-memoriesiOS 10’daki Fotoğraflar, fotoğraf arşivinizdeki sevdiğiniz fakat unuttuğunuz anları Memories’de otomatik olarak ortaya çıkararak yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Memories, tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı tarayarak sevdiğiniz fakat unuttuğunuz etkinlikleri, seyahatleri ve kişileri bulup bunları bir koleksiyon olarak size sunuyor. Bir “Memory”; tema müziğine, film adına ve sinematik geçişlere sahip otomatik olarak kurgulanmış bir film olan “Memory Movie”yi de içeriyor. Memories, aygıtta bulunan yüz, nesne ve manzara algılama özelliğiyle kişileri, yerleri ve nesneleri gruplayarak albümler oluşturmak için gelişmiş bilgisayarla görme teknolojisinden yararlanıyor.

6- Ev için ‘Home’ uygulaması

ios-10-home-uygulamasiiOS ile entegre edilen Home uygulaması, evinizdeki aygıtları tek bir yerden kurmak, yönetmek ve kontrol etmek için bir yol sunuyor. Aksesuarlar, tek bir komutla veya Siri kullanılarak aynı anda çalışacak şekilde gruplara ayrılabiliyor veya ayrı ayrı yönetilebiliyor. Aksesuarları uzaktan kontrol etmek, Apple TV ile ev otomasyonu için ayarlamak ve güne, konuma ya da eyleme göre ayarlanan otomatik tetikleyicilerle çalıştırmak da mümkün. Home uygulaması termostatlar, ışıklar, panjurlar, kapı kilitleri, video kameralar ve daha fazlası için kontrol imkanı sunuyor.

ios-10-apple-music7- Yeniden tasarlanan Apple Music ve News

Apple Music’te, Arşiv, Sizin İçin, Göz At ve Radyo sekmeleri daha büyük alan hissi sağlamak için tamamen yeniden tasarlandı ve uygulamaya istenilen müzikleri bulmayı daha da kolay hale getirmek için Arama sekmesi eklendi.

iOS 10 ile yeniden tasarlanan News uygulaması, belirli bölümler içerecek şekilde düzenlenen yeni Sizin İçin sekmesi ile haberleri bulmanızı kolaylaştırıyor, son dakika bildirimleri ve ücretli abonelikler için destek sunuyor.

iOS 10 ile gelen bir diğer yenilik olan ‘Raise to Wake’ özelliği ile kullanıcı iPhone’unu kaldırdığında, ekranı otomatik olarak uyandırıyor. Böylece tüm bildirimler, ‘Kilit Ekranı’ndan görülebiliyor.

Ne zaman, nereden indirilebilecek?

ios-10-ne-zaman

iOS 10’un geliştirici önizlemesi, bugünden itibaren developer.apple.com adresinden iOS Geliştirici Programı üyelerine açık olacak. iOS kullanıcıları ise halka açık beta programına Temmuz ayında beta.apple.com adresinden erişebilecekler. iOS 10, bu sonbahardan itibaren son kullanıcılara ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Hangi iPhone ve iPad modellerine gelecek?

iOS 10’un yüklenebileceği iPhone modelleri:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • iPhone 5c
 • iPhone 5

iOS 10’un yüklenebileceği iPad modelleri:

 • iPad Pro 12.9 inç
 • iPad Pro 9.7 inç
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad 4
 • iPad 3
 • iPad 2
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2
 • iPad mini

iOS 10’un yüklenebileceği iPod modelleri:

 • iPod touch 6. Nesil
 • iPod touch 5. Nesil

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın