iOS 8.3 ile gelen en önemli 7 özellik

Apple, mobil işletim sistemi için en son güncelleme olan iOS 8.3’ün son kullanıcı sürümünü yayınladı. iPhone, iPad ve iPod Touch’lar için geliştirilen  güncelleme, önemli yenilikleri de beraberinde getirdi. Şimdiye kadar yayınlanan en kapsamlı Apple mobil işletim sistemi güncellemelerinden biri olan iOS 8.3’i cihazınıza “Ayarlar” – “Genel” – “Yazılım Güncelleme” yolunu takip ederek indirebilirsiniz. Peki 285 MB’lik iOS 8.3 güncellemesini indirdikten sonra sizi hangi yenilikler bekliyor?

 

1 – Siri için Türkçe desteği 

siri_location_reminder_iphone_hero

Siri için ek dil ve yeni ülke destekleri iOS 8.3’ün en önemli geliştirmelerden biri. iOS 8.3 ile Hindistan ve Yeni Zellanda için İngilizce, Danca, Hollandaca, Portekizce, Rusça, İsveçce ve Tayca’nın yanı sıra Türkiye için Türkçe Siri desteği de geldi. Böylelikle kullanıcılar Türkçe konuşarak Apple’ın mobil cihazlarına komut verebilecek. iOS kullanıcıları için uzun süredir beklenen bu gelişmenin detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

 

2 – iOS 8.3’e yeni Emoji klavyesi

ios-8-3-new-emoji_0

iOS 8.3 yüklendiği anda kullanıcıları büyük bir sürpriz daha bekleyecek. Güncelleme ile birlikte Apple mobil cihazlarına yeniden tasarlanmış bir Emoji klavyesi eklendi; bu klavyede 300’den fazla yeni karakter bulunuyor. Ayrıca klavyedeki tasarım yenilikleri de dikkatlerden kaçmıyor. Apple’ın yeni emojilerinini ayrıntılı analizine buradan ulaşabilirsiniz.

 

3 – Wi-Fi bağlantısı kopmayacak

iphone_wifi_network

iOS’un güncelleme öncesindeki versiyonunda en çok şikayet edilen konulardan biri de sıklıkla kopan Wi-Fi bağlantısıydı. Aralıklı olarak kesilen bağlantı, modeme uzaklıkla da ilgili olmayan yazılımsal bir problemden kaynaklanıyordu. Apple, dün yayınladığı  iOS 8.3 güncellemesi ile birlikte bu sorunun giderildiğini duyurdu.

 

4 – Ekran başımızı döndürmeyecek

fb996_iPhone_6_PLUS_preview_MG_1875

Apple’ın mobil cihazlarında karşılaşılan ve ekranı yatay yöne döndürüldükten sonra kimi zaman tekrar, dikey yöne döndürmeyi engelleyen sorun, iOS 8.3 ile giderildi. Ayrıca döndürme anlarındaki performans sorunları da çözüldü. iOS’taki kontrol dışı olarak dönen ekran sorunları, özellikle internet sayfaları ve bazı uygulamaların kullanımını bir hayli zorlaştırıyordu.

 

5 – Grup mesajları, çileden çıkarmayacak

messages

iOS cihazlarında grup mesajlarının kullanımı sırasında kimi zaman bölünmeler yaşanıyordu. Apple, iOS 8.3 güncellemesiyle birlikte bu sorununda giderildiğini açıkladı. Yeni güncellemeyle ayrıca mesajların tek tek silinmesi sırasında yaşanan problem de çözüldü.

 

6 – ‘Kiliti Açmak İçin Kaydırın’ düzeltildi

Slide-01

Apple’ın “Kiliti Açmak İçin Kaydırın” (Slide to unlock) fonksiyonu, bazı iOS cihazlarında sorunlu bir şekilde çalışıyordu. Bazen kilidi açmak istendiğinde açılmayan cihazlar, Apple Destek Forumları’nda yoğun bir şekilde şikayet konusu oluyordu. Apple, iOS 8.3 ile birlikte bu sorunun da giderildiğini duyurdu.

 

7 – CarPlay, siyah ekran ile başlamayacak

dashboard

Apple CarPlay kullanan araçlarda, “Harita”nın siyah ekranla başlaması sorunu iOS 8.3’te giderildi. Ayrıca iOS 8.3 ile birlikte iPhone 6 Plus kullanıcıları için yatay klavyeye “İtalik” ve “Altı Çizgili” biçim seçenekleri de eklendi.

 

Not: Apple’ın iOS 8.3 güncellemesinin iPhone 4S ve üstü, iPad 2 ve üstü, iPad Mini ve üstü ile 5. nesil iPod Touch’lar için yüklenebildiğini belirtelim. 

 


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Ferdi

    Iphone 6 plus kullanıyom arada kitleniyor ekran gidiyır bir zaman sonra geri gilıyor bununlada ilgilenirseniz cok sevinirim

Bir Cevap Yazın