iOS 9.3 güncellemesi ile gelen tüm yeni özellikler

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 9.3 güncellemesi yayınlandı. Apple’ın iPhone SE ve 9.6 inçlik yeni iPad Pro’yu tanıttığı “Let Us Loop You In” etkinliği ile birlikte iOS 9.3’ün son kullanıcı sürümü çıktı. iOS 9.3 güncellemesinin uyumlu olduğu cihazları, nasıl yüklenebileceğini ve iOS 9.3 ile gelen tüm yenilikleri bir araya getirdik.

1- Gece ve gündüze göre erkan rengi

Night-ShiftNotlar, Sağlık ve CarPlay uygulamalarında iyileştirmelerin yapıldığını iOS 9.3 ile gelen yeniliklerde biri Night Shift özelliği. Cihazının ekran ışığı ve renklerini bulunduğunuz konum ve saate göre otomatik olarak ayarlayan bu özellik, akşam ve gündüz saatlerinde cihazın renklerini değiştiriyor. 

Akşamları parlak mavi ışığa maruz kalmanın kullanıcıların uykuya dalmasını güçleştirdiğinden hareketle geliştirilen bu yeni özellik, iOS aygıtınızın saatinden ve coğrafi konumundan yararlanarak, bulunduğunuz yerdeki gün batımı zamanını tespit ediyor. Ardından, ekranınızdaki renkleri otomatik olarak renk tayfının daha sıcak tonlarına çekiyor. Sabah olduğunda ekranı normal ayarlarına geri döndürüyor. notlar-parmak-izi

2- Parmak iziyle parola saklama 

İyileştirilen Notlar uygulaması ile finansal bilgileriniz, tıbbi bilgileriniz veya web sitelerinde oturum açma bilgileriniz gibi kişisel notlarınızı, parolayla veya parmak izinizle saklayabiliyorsunuz.

Notlarınızı oluşturma veya değiştirme tarihlerine göre ya da alfabetik olarak sıralayabiliyorsunuz.  Tek bir dokunuşla madde işaretleri ekleyerek yapılacaklar listeleri oluşturma, alışveriş listesi, istek listesi veya genel yapılacaklar listeleri hazırlama da yeni gelen özellikler arasında.

3- Parmağınızla çizim yapma

iOS 9.3’te yer alan Notlar ile parmağınızın ucunu kullanarak doğrudan notunuzun içinde çizim yapabiliyorsunuz. Çeşitli çizim aracı seçenekleri sayesinde, farklı fırça stilleri ve renkler de seçilebiliyor. Notlar uygulamasının içindeyken de fotoğraf çekilebiliyor. Yine tek dokunuşla fotoğraf arşivine erişip, mevcut bir fotoğrafı veya videoyu notlarınıza ekleyebiliyorsunuz. Apple’ın bulut depolama servisi iCloud ile çalışan Notlar uygulamasındaki notlarınızda yaptığınız değişiklikler tüm aygıtlarınızda ve iCloud.com’da güncelleniyor. apple-saglik

4- ‘Sağlık’a yeni menü

iOS 9.3 ile gelen yeni Sağlık özelliği, Kilo, Antrenmanlar ve Uyku gibi kategoriler, Sağlık analiz raporuna ekleyebileceğiniz uygulamaları gösteren yeni bir kayar menüye sahip.  Apple Watch’taki hareket, egzersiz ve duruş verileri ile hedeflerini de gösteren Sağlık uygulaması ile tüm sağlık verilerine tek bir yerden ulaşılabiliyor ve bu veriler üçüncü taraf uygulamalarıyla paylaşılabiliyor.

Apple’ın sağlık ile ilgili duyurduğu bir diğer yenilik ise kullanıcıların kendi sağlık durumlarını aktif bir şekilde yönetmelerini sağlamak için geliştirilen yeni yazılımı CareKit oldu. iPhone kullanıcılarının sağlıkla ilgili planlarını , semptom ve ilaçlarını izleyip, doktorlar, hemşireler veya aile üyeleriyle paylaşma olanağı sunan CareKit, önümüzdeki ay, açık bir kaynak olarak piyasaya sürülecek.

5- CarPlay’e ‘Yeni’ ve ‘Sizin İçin’ bölümü

CarPlay, iOS 9.3 ile daha kullanışlı bir hale geliyor. İyileştirilen uygulama üzerinden, Apple Music editörleri ve küratörler tarafından seçilmiş şarkı, sanatçı ve albümlerin yanı sıra, kullanıcı tercihlerini temel alan seçkileri içeren “Yeni” ve “Sizin İçin” bölümlerine erişilebiliyor.

6 – Harita’ya ‘Toplu Taşıma’ özelliği

iOS 9.3 ile Apple’ın Harita uygulaması da yenilendi. Uygulamaya gelen yeni Toplu Taşıma görünümü, dünyanın belirli şehirlerindeki metro, otobüs, tren ve vapur hatlarını, istasyon, iskele ve durakları doğrudan harita üzerinde gösteriyor. Kullanıcı rotasını planlarken, A noktasından B noktasına kadar seyahatinin her adımını görebiliyor. Harita, şimdi rotalar ve yol tarifleriyle birlikte toplu taşıma bilgilerini de sunan Toplu Taşıma görünümünü içeriyor. Yol tarifleri için Siri’ye de danışılabilen Toplu Taşıma, maalesef şu an itibariyle Türkiye’de sunulmuyor.

iOS 9.3 yüklenebilen cihazlar

ios-9-3-updateiPhone: iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4s

iPad: iPad Pro (12.9 inç), iPad Pro (9.7 inç), iPad Air 2, iPad Air, iPad 4. Nesil, iPad 3. Nesil, iPad 2, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPad mini

iPod: iPod touch 6. Nesil, iPod touch 5. Nesil

Nasıl yükleniyor?

Apple’ın iOS 9.3 güncellemesini, mobil cihazının Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden veya cihazınızı bilgisayara bağlayıp, iTunes‘u açtıktan sonra “Güncellemeleri Denetle” seçeneğini kullanarak yükleyebilirsiniz. iOS 9.3 güncellemesinin toplam boyutunun ise 1.2 GB olduğunu belirtelim.


Yorumlar

yorum

3 comments

Bir Cevap Yazın