iOS 9’un 9 yeni özelliği

Applegeliştiriciler ve yazılımcılar için düzenlediği etkinlik olan WWDC 2015’te iPhone ve iPad’lerin işletim sistemi iOS 9 ilk kez tanıtıldı. Baştan aşağıya yenilenen ve birçok yeni özellik kazandırılan iOS 9, kullanım deneyimini arttırmayı hedefliyor. Apple Yazılım Mühendisi Başkanı Craig Federighi tarafından tanıtılan yeni iOS 9’da yer alan özellikler arasında daha akıllı Siri, ‘Haberler’ uygulaması, iPad’lerde daha kolay yazmayı sağlayan klavye gibi özellikler yer alıyor. Apple geliştiricilerine bu ay sunulacak olan iOS 9’un son kullanıcılarla eylül ayında buluşması bekleniyor. Lafı çok uzatmadan iOS 9’un 9 özelliğini sizle paylaşalım.

 

1 – Siri’ye daha fazla akıl

ios-9-siri

Geçtiğimiz aylarda Türkçe anlamaya ve cevap vermeye başlayan Apple’ın sanal asistanı Siri, iOS 9 ile tamamen yenileniyor. Haftada 1 milyar kez soru sorulan yeni Siri’nin en dikkat çekici özelliği ise hatırlatma oldu. Hatırlatma özelliği sayesinde kullanıcıların unutmak istemediği etkinlikler Siri’ye söylenecek ve Siri bunları tanıtacak. Yeni Siri kullanıcılara tavsiyelerde de bulunacak.

 

2 – Apple Pay’in ismi değişti

ios-9-apple-pay

Bilindiği üzere Apple Pay son dönemlerin en ses getiren mobil ödeme altyapısı oldu. Hatta Apple’ın rakipleri aynı isimde mobil ödeme servislerini kullanıcılarına sundu. Ancak Apple bunun üzerine uygulamanın ismini Wallet olarak değiştirme kararı aldı. Buna ek olarak Apple Pay’in yeni adı olan Wallet’ın İngiltere’de Temmuz başında kullanılmaya başlanacağını paylaşalım.

 

3 – Bilinmeyen numaraya son

ios-9-bilinmeyen-numara

Apple’ın iOS 9 ile getirdiği yeniliklerden en çok dikkat çeken özellik bilinmeyen numara tahmini yapabilmesi oldu. iOS 9 kullanıcılarını bilinmeyen numaralar aradığında,  işletim sistemi otomatik olarak saniyeden kısa bir sürede internetten bir araştırma yapacak. Apple içerisinde bu numara kayıtlı ise bilinmeyen numaranın altına ‘olabilir’ yazısıyla beraber numaranın sahibi ekranda görünecek. Bu da kullanıcıların yoğun olarak kullanacağı bir özellik olacağa benziyor.

 

4 – Şarja 3 saatlik çözüm

ios-9-batarya

Bildiğiniz üzere Samsung başta olmak üzere birçok farklı üretici şarj sorununu çözmek için kullanıcılara enerji tasarruf modunu sundu. Apple da iOS 9 ile benzer bir özelliği devreye alıyor. Batarya azaldığında kullanılacak bu özellikle kullanıcıların bataryalarının ömrünü 3 saate kadar uzatabilmesi mümkün olacak.

 

5 – ‘Haberler’ uygulaması

ios-9-haberler-uygulamasiApple’ın News (Haberler) adındaki yeni uygulamasında haber kaynaklarındaki tüm içerikler tek bir uygulamada toplanacak. Kullanıcılar, seçtikleri ilgi alanları ve haber kaynaklarında yer alan içeriklere bu uygulama üzerinden ulaşabilecek. News uygulaması özel bir tasarımla haberleri kullanıcılara sunacak. Haber içerisindeki fotoğraflar, galeri haline dönüştürülecek. Videolar ise yine okunan haber içerisinde yer alacak.

 

6 – iPad ekranları bölünecek

ios-9-ipad

iOS 9 ile iPad’lere geliştirilmiş klavye ve çoklu ekran özelliği gelecek. Özel kısa yollara sahip bir klavyeye sahip olacak yeni iPad işletim sisteminde fiziksel klavye ile yapılanların hepsi iPad’in dokunmatik ekranında yapılabilecek. Buna ek olarak iPad’te çoklu uygulamalar daha rahat kullanılabilecek. Ekran ikiye bölünerek kullanılabilecek. Örneğin bir yanda e-posta yazarken diğer yanda internette gezilebilecek. Videolar ise ekranın bir köşesine küçültülebilecek ve diğer uygulamalar kullanılmaya devam edilebilecek.

 

7 – Toplu ulaşıma Apple desteği

ios-9-toplu-ulasim

iOS 9 ile haritalar uygulamasına toplu taşıma bilgisi (Transit View) özelliği geldi. Kullanıcılar toplu ulaşım araçlarının ne zaman geleceğini veya aktarmaların nasıl yapılabileceğini, bu Apple harita uygulaması üzerinden takip edebilecek. Bu özellik ilk etapta ABD’nin önde gelen şehirleriyle Avrupa ve Asya’nın belli başlı şehirlerinde kullanılabilecek.

 

8 – Çizimle de not alınabilecek

ios-9-notes

Apple not alma uygulamasını da iOS 9 ile yenileyecek. Yeni uygulamada fotoğraf eklemek veya çizim yapabilmek mümkün. Apple’ın internet tarayıcısı Safari’den, haritalar ve diğer uygulamalardan da not uygulamasına direkt içerik eklenebilecek. Bu da kullanıcıların işini oldukça kolaylaştıracak cinsten.

 

9 – İçilen suyu bile ölçecek

ios-9-health-kit

Apple iOS 9’da HealtKit sağlık uygulamasını da yenileyecek. Bu uygulamada daha fazla ölçüm kriterleri kullanıcılara sunulacak. Apple Watch veya diğer sağlık ekipmanlarıyla yapılacak ölçümlerle içilen suyun miktarı bile buradan görüntülenebilecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın