‘1 Ocak 1970’ tarihi iPhone’ları kullanım dışı bırakıyor! Çözüm…

Apple’ın iOS işletim sisteminde tarihin 1 Ocak 1970’e ayarlanması durumunda cihazın kullanılamaz hale gelmesi sorununun nedeni bulundu. iPhone 5s, iPad Mini 3, iPad Air ve sonrası iOS işletim sistemli cihazlarda, tarihin “1/1/1970” yapılıp, yeniden başlatıldığında karşılaşılan durum, geçtiğimiz hafta ABD’deki bir iPhone kullanıcısı tarafından fark edilmişti.

Telefonun tarihini 1 Ocak 1970 yapan kullanıcının cihazı, kullanılamaz hale gelmişti. Karşılaştığı sorunu iTunes üzerinden de çözmeye çalışan kullanıcı, cihazını tekrar başlatamamış ve hatta Apple Store’daki teknik servisi bile sorunu çözmeyince, kendisine yine bir iPhone verilmişti.

iPhone 1 Ocak 1970 sorunu nasıl çözülür? 

Konuyla ilgili olarak Apple resmi bir açıklama yapmazken, sözkonusu ‘bug’ın tarih bilgisini işleyen Unix Time sisteminden kaynaklandığı belirtiliyor. iOS cihazları kullanım dışı bırakan bu “1/1/1970 bug”ının Apple’ın önümüzdeki aylarda yayınlayacağı iOS 9.3 işletim sistemi güncellemesiyle giderilmesi bekleniyor.

iPhone’larında tarihi 1 Ocak 1970’e ayarlayıp, bu sorunla karşı karşıya kalan kullanıcıların şimdilik bulabildiği geçici çözüm ise telefonun bataryasının çıkartılıp yeniden takılması (bu işlemin nasıl yapılacağına ilişkin videoyu buradan izleyebilirsiniz) ki bu da Apple’ın bulut servisi iCloud‘ta yedeklenmemiş bütün bilgilerin ve fotoğrafların kaybına neden olabiliyor. Yaşanan bu durumla ilgili olarak Apple’ın destek sayfasında kullanıcıların paylaştığı sorunlara ve çözüm önerilerine buradan göz atabilirsiniz.

iPhone ve iPad‘lerde iOS 8 ve iOS 9 işletim sistemleriyle A7, A8, A8X, A9 ve A9X işlemcili cihazları etkileyen bu sorun, cihazların tarih bilgisini işleme biçimlerinden kaynaklanıyor. 64 bit işletim sistemi için 1 Ocak 1970 negatif değerli (sıfırın altında) bir tarih olarak algılanıyor ve işletim sistemi bunu nasıl işlemesi gerektiğini bilmediği için kendini başlatamıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın