iPhone 6S’te yer alacak Force Touch teknolojisi nedir?

iPhone 6S için geri sayım başladı. 9 Eylül’de San Francisco’da yapılacak büyük bir etkinlikle tanıtılacak iPhone 6S’te birçok yeni özellik yer alacak. Daha güçlü işlemci ve batarya, yüksek megapikselli ön ve arka kameralar… Ancak bunlar bilinen özellikler. Apple ise iPhone modellerinde ilk kez farklı bir kozunu oynayacak. Bu koz da Force Touch!

Peki Force Touch teknolojisi nedir? Apple’ın daha önce yeni MacBook ve Apple Watch modellerinde kullandığı Force Touch, ekranlara yeni bir fonksiyon daha ekliyor. Şöyle anlatalım; dokunmatik ekranları şu anda tek dokunuşla kontrol ediyoruz. Ancak Force Touch ile ekrana güçlü basınca farklı bir komut verilebiliyor.

iphone-6s-force-touch-nedir

Örneğin, Apple Watch’ta, saat ayalarını açmak için ekran güçlü basılması gerekiyor. Ekrana güçlü bastıktan sonra ise Apple Watch titreşimle size Force Touch özelliğinizi kullandığını haber veriyor ve saat ayarlarını ekrana getiriyor.

iPhone 6S’te bu özelliğin kullanılması ise birçok yeniliğin habercisi olabilir. Nasıl mı? Örneğin WhatsApp kullanırken ekrana güçlü bastığınızda fotoğraf galerisi açılabilir ve daha hızlı fotoğraf paylaşabilirsiniz. Veya Twitter uygulamasında ekrana güçlü basarak yeni bir tweet oluşturabilirsiniz.

Kısaca yeni bir akıllı telefon kullanım deneyiminin geldiğini söylemek yanlış olmaz. Biz de en az sizler kadar merakla bekliyoruz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın