Apple’ın iPhone 6S ve 6S Plus’ı hakkında bilmeniz gereken her şey

Apple’ın merakla beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 6S ve iPhone 6S Plus resmen tanıtıldı. Ekran büyüklüğü iPhone 6S’te bir önceki modelde olduğu gibi 4.7 inç, iPhone 6S Plus’ta ise 5.5 inç olurken; iki yeni iPhone’da da arka kamera çözünürlüğü 8 MP’den 12 MP’ye çıkarıldı.

Ön kamera çözünürlüğü 1.2 MP’den 5 MP’ye yükseltilen iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın en çok dikkat çeken özelliği ise “3D Touch” adı verilen çoklu dokunma fonksiyonu oldu.

iPhone6s-2Up-HeroFish-PR-PRINT

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus

Ekrana güçlü basıldığında farklı komutları çalıştırma imkanı veren bu üç aşamalı dokunma teknolojisi, ekrana ne kadar baskı uyguladığınızı algılayabiliyor.

“Dokunma”, “Kaydırma” ve “Kıstırma” gibi tanıdığınız Multi-Touch hareketlerine ek olarak, 3D Touch teknolojisi, kullanıcıları “Peek” ve “Pop” adlı yeni hareketlerle tanıştırdı.

İki yeni hareket: Peek, Pop

iPhone6s-Hand-SafariQuickAction-PR-PRINT

Uygulanan baskının etkisini hissedebilen “Peek” ve “Pop” ile her tür içeriğin ön izlemesi görülebilir, bu içeriklerin üzerinde bazı işlemler yapılabiliyor. Örneğin bir iletiye hafifçe bastırarak, yani Peek hareketini kullanarak, gelen kutunuzdaki her bir e-postaya göz atabiliyorsunuz. E-postaların birini açmak isterseniz ekrana biraz daha bastırabilir, yani Pop hareketini kullanabiliyorsunuz.

Biri size bir web sitesi bağlantısı gönderdiğinde, bulunduğunuz ekranı terk etmeden Peek hareketiyle bu bağlantıya göz atabiliyorsunuz. Eğer Safari’de sayfanın tamamını görüntülemek isterseniz, bağlantıya biraz daha kuvvetli bastırıp, Pop hareketiyle açabiliyorsunuz.

‘Hafifçe bastır’, ‘kuvvetli’ bastır

Ekran Resmi 2015-09-10 01

Fotoğraf çekiyor ve o ana kadar çektiğiniz fotoğrafları görmek istiyorsanız, küçük resme hafifçe bastırarak yani Peek hareketiyle o fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz. Bir fotoğrafı açmak istediğinize karar verirseniz, biraz daha bastırarak Pop hareketiyle açabiliyorsunuz.

Biri size bir adres gönderdiğinde, bulunduğunuz ekrandan ayrılmadan Peek hareketiyle harita üzerinde adrese göz atabilirsiniz. Eğer bölgeyi derinlemesine keşfetmek isterseniz, biraz daha bastırarak Pop hareketiyle tam haritayı görüntüleyebiliyorsunuz. Bu temel özelliklerinin yanısıra, “Peek” ve “Pop”un önümüzdeki dönemde özellikle oyun tutkunlarına özel zenginleştirilmiş dokunma uygulamaları da sunacak.

Biz, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’un dikkat çeken diğer özelliklerine devam edelim. Etkinlikte tanıtılan bir diğer ilginç özellik ise “geliştirilmiş GIF” olarak da adlandırılabilecek “Live Photos” oldu.

Sesli ve hareketli fotoğraflar: Live Photos

live_photo.0

Yeni iPhone modellerinde yer alan “Live Photos” özelliği ile çekilen fotoğraflar birlikte, çekildiği anın öncesi ve sonrası da hareketli ve sesli olarak kaydediliyor. Fotoğrafın herhangi bir yerine bastırarak, istediğiniz zaman bu anları deyim yerindeyse canlandırabiliyorsunuz.

Hatta “Live Photo”nuzu “Kilit Ekranı”nda duvar kağıdınız olarak ayarlayabiliyorsunuz (ki çocuğu olan iPhone 6S ve 6S Plus sahiplerinin hemen bu özelliği kullanacağından eminiz). Live Photos’u diğer Apple aygıtlarınızda da görüntüleyebiliyorsunuz.

4K video kaydı ve ‘roze altın’ renk

iPhone6s-RoseGold-BackFront-HeroFish-PR-PRINTiPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde olduğu gibi  “Gümüş” ve “Uzay Grisi” renk seçenekleri olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ta bunlara ek olarak, “Altın” ve “Roze Altın” modelleri de mevcut.

Her iki modelde  de 16 GB, 64 GB ve 128 GB’lik hafıza seçenekleri ve 64 bit A9 işlemci bulunuyor. 4K çözünürlüğünde video kaydı yapabilen yeni iPhone modelleri iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, 16 Eylül’de resmen kullanıcılara sunulacak olan iOS 9 işletim sistemiyle gelecek.

 

Ne zaman satışa çıkıyor?

iPhone6s-4Color-RedFish-PR-PRINTGelelim, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın ne zaman hangi fiyatlarla satışa çıkacağına…. Apple, yeni iPhone  modellerini, 25 Eylül Cuma günü satışa sunacak. Bu tarihte, ilk olarak ABD, Avustralya, Hong Kong, Yeni Zelanda, Singapur, Porto Riko, Kanada, Fransa, Almanya, Çin, Japonya ve İngiltere’den oluşan 12 ülkede satışa çıkacak.

Türkiye, önceki yıllara olduğu gibi yine ilk listede yok! iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, bu yılın sonuna kadar 130’dan fazla ülkede 400’ü aşkın operatör aracılığıyla satışa sunulmuş olacak.

Satış fiyatı ne olacak?

Peki iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın fiyatı ne olacak? Yeni iPhone’ların modeline göre kontratsız satış fiyatları şu şekilde:

iPhone 6S 16 GB – 649 Dolar

iPhone 6S 64 GB – 749 Dolar

iPhone 6S 128 GB – 849 Dolar

iPhone 6S Plus 16 GB – 749 Dolar

iPhone 6S Plus 64 GB – 849 Dolar

iPhone 6S Plus 128 GB – 949 Dolar

Türkiye’ye ne zaman gelecek?

iphone-ilk-ulkeler

25 Eylül’de 12 ülkede satışa çıkacak olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın Türkiye’deki tüketicilerle buluşması ikinci partiye kalacak. Dolayısıya en iyi ihtimalle yeni iPhone’ların Türkiye’deki resmi satışına Ekim ayında başlanabilecek. Tabi yeni iPhone modelleri Türkiye’ye yukarıdaki fiyatlarla sunulmayacak.

Türkiye’de vergilerin yanısıra, 3 TL’yi aşan dolar kuru da hesaba katıldığında, iPhone 6S veya iPhone 6S Plus almayı düşünenlerin yukarıdaki rakamları yaklaşık 4 ile çarpması gerekecek…

Unutmadan hem iPhone 6S hem de iPhone 6S Plus, bizim 4.5G, dünyanın ise LTE Advanced olarak adlandırdığı mobil iletişim teknolojisini destekliyor

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın özellikleri

  iPhone 6S iPhone 6S Plus
Ekran Büyüklüğü 4.7 inç 5.5 inç
Ekran Özellikleri 326 ppi,
1334 x 750 piksel
401 ppi,
1920 x 1080 piksel
Renk Gümüş, Altın,
Uzay Grisi, Roze Altın
Gümüş, Altın,
Uzay Grisi, Roze Altın
Hafıza Kapasitesi 16 GB / 64 GB / 128 GB 16 GB / 64 GB / 128 GB
Ağırlık 143 gram 192 gram
İşlemci 64 bit A9 çip 64 bit A9 çip
Kamera 12 MP arka, 5 MP ön,
4K video kaydı
12 MP arka, 5 MP ön,
4K video kaydı
Başlangıç Fiyatı 649 Dolar 749 Dolar

Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın