iPhone 7’yi beklemek için 7 çok geçerli sebep

Acısıyla tatlısıyla Apple’ın bir yeni iPhone tanıtımını ve mağazaları önündeki kuyruklarını daha geride bıraktık. Sabredemeyip, Türkiye’de 2 bin 349 TL’den başlayan iPhone 6’lardan birini aldıysanız, maalesef sizi üzecek tam 7 haberimiz var…

1 – Batarya iyileşecek, şarj kablosu unutulacak

iphone-6-sarj-sorunu

iPhone 5S’lerde yer alan 1560 mAh kapasiteli batarya iPhone 6’da 1810 mAh’ye yükseltildi. Bu da günlük kullanımda şarj ömrünü yaklaşık 1 saat arttırabilecek nitelikte. iPhone 6 Plus’ta ise 2915 mAh’ye çıktı. Ancak iPhone 6 Plus’ın büyük ekrana sahip olmasından dolayı, kullanıcıların pratik hayatta karşılaşacağı şarj ömrü de hayal kırıklığı yataracak cinsten. Endüstrideki mevcut standartlar gözönüne alındığında, iPhone 7’de batarya gücü en az 3000 mAh olacak.

2 – Dolar düşecek, TL’si olan daha uyguna alabilecek

A clerk counts US dollar bills at a bank

Türkiye pazarı, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleriyle birlikte ABD pazarına bağlandı. Artık yeni modeller daha hızlı ve ABD doları üzerinden geliyor. Ancak malum dolar 2.20 TL’yi aşınca Türkiye’deki kullanıcılar direkt ABD’ye bağlanmanın faydasını son çıkan modellerde pek göremedi. Eğer ABD Merkez Bankası (FED) parasal genişlemeye devam kararına öncelik verirse, dolar düşecek ve TL değerlenecek. Böylece daha sonraki modeller için de TL ile daha kolay iPhone sahibi olabilmenin önü açılacak.

3 – Çok değil 10 ay sonra iPhone 6 eskimiş olacak

iphone-6S

Malum Apple, yılda bir iPhone modellerini yeniliyor. Hatta gelecek model tasarımlarını az çok şekillendiren şirket, Çin’deki tedarikçilere yeni model üretim siparişlerini her yılın ilk aylarında vermeye başlıyor. Bu da 2015’in ilk aylarında iPhone 7’nin üretim çalışmaları başlayacak demek. Eylül 2015’de çıkması kuvvetle muhtemel olan iPhone 7’yi bekleyenlerden iseniz, şunun şurasında 10 ayınız kaldı.

4 – Kameranın çıtası asıl iPhone 7’de yükselecek

iphone-6-kamera

Her ne kadar iPhone 5’ten itibaren kullanıcıları memnun etse de Apple’ın akıllı telefonunun kamerasının teknik özellikleri rakiplerinin hep gerisinde kaldı. iPhone 6 ile birlikte de bu gerçek değişmedi ve kamera çözünürlüğü 8 megapikselde bırakıldı. Samsung, LG, HTC, Sony Xperia ve Nokia gibi rakiplerinde ise bu rakam en az 16 MP olarak standartlaşınca, Apple iPhone 7’de bu çıtayı zorlamak durumunda kalacak.

5 – Ekran büyüdü ama çözünürlük için biraz beklenecek

Iphone-6-Retina-ekran

iPhone 6’da ekran çözünürlüğü 1334 x 750 piksel ile beklentilerin altında kaldı (Plus’ta 1920 x 1080 piksel). Oysa iPhone 6’dan birkaç hafta önce tanıtılan Samsung Galaxy Note 4’te çözünürlük 2560 x 1440 piksel (HTC One M8 Prime’da bu çözünürlüğü sunuyor). Bu durum, Apple’ın 2015 sonbaharında çıkartacağı yeni modelde, çözünürlükte devrimci bir yeniliği de şimdiden şart koşuyor.

6 – Modeller iyi hoş da bir de 32 GB olsaydı

iPhone-6-kapasite

iPhone 6 modelleri ile birlikte Apple akıllı telefonunun 32 GB’lik versiyonunu sunmadı. Oysa, 16 GB, 64 GB ve 128 GB’lik modellerle piyasaya giren iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta “gereksiz” görülen 32 GB, akıllı telefon sahipleri için en ideal depolama alternatifi olarak görülüyor. Apple’ın bu yeni stratejisinden, iPhone 6 satış grafiğine göre vazgçemesi ve dolayısıyla iPhone 7’de 32 GB’lik modelin sunulması muhtemel. Ayrıca iPhone 6, RAM’de de sınıfta kaldı. 1 GB’lik RAM’in iPhone 7’de artması şart oldu.

7 – “One more thing…” inşallah iPhone 7’de olacak

US-TECHNOLOGY-IPHONE 5S-APPLE

Apple’ın kurucusu rahmetli Steve Jobs’un meşhur sunumlarında kullandığı “One more thing” mevzusu maalesef iPhone 6’larda ortaya çıkmadı. Tamamen beklentiler dahilinde tüketicinin karşısına çıkan iPhone 6’lara, ekran büyümesinin dışında “devrimci” bir özellik gelmedi (ki büyük ekran, ne kadar devrim, o da tartışılır!). Oysa, Apple’ın 2007 yılından bu yana çıkardığı toplam 10 farklı iPhone modelinde en çok “inovasyon” içeren model, 2010’da piyasaya sürülen ve 12 farklı yenilik getiren iPhone 4 olmuştu. iPhone 7’de ya bu rekor kırılacak ya da Apple, Jobs’un ölümünden sonra başladığı “cepten yeme” döneminde dibe vuracak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın