iPhone 7’de kulaklık girişi olmayacak!

iPhone 6s modelleri her ne kadar yeni satışa çıkmış olsa da iPhone 7 modelleri hakkında ilk bilgiler sızmaya başladı. Sızan son ayrıntılar ise Apple’ın yeni akıllı telefon modelinde köklü bir değişiklik yapmaya hazırlandığını gösteriyor.

Apple fanlarının yakından takip ettiği bloglardan biri olan 9to5mac’te yer alan bilgilere göre iPhone 7’de kulaklık girişi olmayacak. Hemen hemen her akıllı telefonda yer alan 3.5mm’lik kulaklık jakı girişi böylelikle tarih olacak.

Apple, kulaklık girişini şarj girişine taşıyacak. Yani her gün şarj etmek için kullandığımız ‘Lightning’ girişi aynı zamanda kulaklık girişi olarak da kullanılacak.

Daha ince olacak

Apple’ın bu adımı atmasının tek bir nedeni var. O da iPhone 7’nin artık kulaklık girişinden bile daha ince olması. Paylaşılan bilgilere göre iPhone 7, 1 mm daha ince olacak. Bu da yeni akıllı telefonun 3.5 mm’lik kulaklık jakı girişinden daha ince olması anlamına geliyor.

Ancak olaya bir de tersinden bakalım. Apple’ın bu adımı atması tüm kulaklık alışkanlarını değiştirecek. Kulaklık üreticileri Lightning girişine sahip modellere yönelmek zorunda kalacak. Bu da tıpkı şarj cihazı konusunda olduğu gibi kulaklıklarda da iki ayrı cephe olacağını gösteriyor.

Tabii şu anda bunların hepsi iddia. Gelecek yıl eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 7 ile bu iddiaların ne kadarının gerçek olacağını göreceğiz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın