Aldığımız her iPhone ABD’ye yeni yol olacak!

Necdet Çalışkan / ANALİZ

 

ABD Başkanı Barack Obama, bugün açıklayacağı 2016 mali yılı bütçe tasarısında ABD’nin altyapısının yeniden inşaa edilmesi için 238 milyar dolar fon sağlanmasını ve bu fonun temini için teknoloji devleri başta olmak üzere ABD şirketlerinin yurtdışı kazançları üzerinden tek seferlik vergi alınmasını önerecek. Obama’nın bu planına göre Apple, Amazon, Facebook, Google ve Microsoft gibi ABD’li şirketler 2 trilyon doları bulan yurtdışı kazançlarından yüzde 14 oranında ek vergi ödeyecek.

Diğer bir deyişle Türkiye, “Burada faaliyet yürütüyorsanız, burada vergi vermek zorundasınız” diyerek peşini bırakmamakta kararlı oladursun, Obama’nın bu planıyla teknoloji devleri, ABD’ye hem ABD içindeki hem de ABD dışındaki kazançları üzerinden vergi vermiş olacak.  Böylelikle Türkiye’de herhangi bir GSM operatörü veya teknoloji mağazasından aldığınız iPhone için hem Türkiye’ye hem de dolaylı olarak (Apple’ın Türkiye’deki satış gelirleri üzerinden) ABD’ye vergi ödeyeceksiniz.

Otoyollarını yenileyeceğiz!

abd-otoyol

Özellikle Apple, Amazon, Facebook, Google ve Microsoft’un uluslararası gelirlerini vuracak olan bu ek vergiyle toplanacak olan para 4-6 yıllık bir süre için ABD Otoyol Güven Fonu‘na aktarılacak.  Üstelik Obama’nın bu önerisi, sadece iPhone gibi teknolojik cihazların uluslararası satışlarını değil, Facebook’a ödenen reklam harcamaları, uygulama mağazalarından indirilen ücretli yazılımları da kapsayacak. Böylelikle Türk kullanıcılar da Türkiye’den de olsa aldıkları her iPhone veya bu teknoloji devlerinin uygulama mağazalarından indirdiği her ücretli içerikle, ABD’nin otoyollarının da yenilenmesine destek olacak.

Kim ne kadar vergi ver(m)iyor?

Türkiye’de satılan ithal teknoloji ürünlerinin yüksek vergileri malum. “Yeni vergilerle teknoloji kullanıcılarının faturaları kabarmasın. Ama tek ürün veya hizmet için bir ülkeye çifter çifter vergi ödemeyelim” diyerek, “Peki uygulama mağazalarında durum ne diye?” merak edenlere son tabloyu çıkardık. Karar sizin, buyrun…

Apple: Kullanıcının beyanına kalmış

iphone-6

Apple’ın 2013 yılının son aylarında Türkiye’de açtığı online App Store ile birlikte ABD’li devin vergi politikalarına “Türkiye’deki her türlü vergi yükümlülüğünden sorumlusunuz. iTunes’a ilişkin yapılacak her türlü ödeme, uygulanacak vergiler düşüldükten sonraki net rakamı ifade etmektedir” ifadesi girdi. Ancak App Store müşterilerinin KDV’yi ayrı olarak hesaplayıp, Türkiye’deki ilgili resmi kuruma göndermesi gerekiyor. Ücretli uygulama indirenlerin vergi dairesine bu ödemelerini beyan etmemesi durumunda (ki mevcut durum budur), Türkiye’nin de iPhone veya iPad’lere indirilen ücretli uygulamalardan herhangi bir kazancı olmuyor.

Google: AB’de vergi toplamaya başladı

playstore

Avrupa Birliği’nde (AB) Katma Değer Vergisi (KDV) yasalarındaki değişiklik nedeniyle 1 Ocak 2015’ten itibaren AB müşterileri için tüm Google Play Store dijital içerik satın alma işlemlerinde KDV’nin belirlenmesi, ödemesinin alınması ve ilgili kuruma iletilmesinden Google sorumlu. Bu kapsamda Google, AB müşterilerinin dijital içerik satın alma işlemlerine ait KDV’yi ilgili kuruma göndermek zorunda. Türkiye’de ise Google Play’deki içeriklerin satın alınmasından kaynaklanan tüm vergilerin beyanı ve ödenmesinden kullanıcı sorumlu. Google’ın Türkiye’de AB’dekine benzer bir zorunluluğu olmadığı için sattığı uygulamalardan da Maliye Bakanlığı’nın aldığı vergi “0” (yazıyla; sıfır).

Facebook: Faturayı İrlanda kesiyor

facebook-desktop-ads

Facebook reklamları satın alırken sizden KDV alınıp alınmayacağını, reklamları iş amacıyla satın alıp almadığınıza ve ikamet ettiğiniz ülkeye göre belirliyor. Sosyal ağ, AB’de ikamet eden müşterilerinin yaşadığı ülkede vergilendirilmelerini, isteğe ve beyana bağlıyor. Türk kullanıcılar için ise yapılan reklam ödemeleri ve oyunlarla ilgili satın almaları İrlanda-Dublin üzerindeki merkezi üzerinden faturalandıran Facebook, Türkiye’ye herhangi bir KDV bırakmıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın