iPhone alabilmek için en az kaç saat çalışmak lazım?

Apple’ın iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modelleri 16 Ekim Cuma günü Türkiye’de satışa çıkacak. Türkiye’de en ucuz iPhone 6S modeli (iPhone 6s 16 GB) 3 bin 99 TL’den, en pahalı iPhone 6S modeli (iPhone 6S Plus 128 GB) ise 4 bin 299 TL’lik fiyatla tüketicilere sunulacak. Yeni iPhone modellerinin fiyatı, en ucuz iPhone 6’ya göre 400 TL daha pahalı…

Peki iPhone alabilmek için ne kadar çalışmak gerekiyor? Araştırma kuruluşu Statista, dünyanın belli başlı kentlerindeki saatlik kazançları inceleyen UBS’in verilerine dayanarak, “iPhone 6 alabilmek için ne kadar çalışmak gerek?” sorusunun cevabını bulmuş. Buna göre 16 GB’lik iPhone 6 alabilmek için Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 627 saat çalışmak gerekiyor. Bu süre Endonezya’nın başkenti Cakarta’da 468 saat, Hindistan’nın Mumbai kentinde ise 349 saat.

İstanbul’da 6S için en az 152 saat çalışmak şart

iPhone 6 alabilmek için en çok çalışmak gereken şehirler listesinde Türkiye’den İstanbul da var. Pahalılık listesinde 7. sırada yer alan İstanbul’da 16 GB’lik bir iPhone 6 almak için tam 132 saat çalışmak gerekiyor.  iPhone6s-2Up-HeroFish-PR-PRINTİsviçre’nin Zürih kentinde ise 20 saatlik çalışma karşılığı kazanılan gelir, iPhone almaya yetiyor. Bu süre ABD’nin New York kentinde ise 24 saat.

Tabi araştırmada asgari ücret temel alınmamış, bu yüzden hemen çarpma-bölme işlemi yapıp, “Kaç günlük gelirimle iPhone alabilirim?” diye hayal kurmaya başlamayın. Çünkü, UBS’in araştırmasına konu olan gelirler, 11 farklı sektörden 15 profesyonel çalışanın saatlik net kazançlarını kapsıyor.

Üstelik, Apple‘ın iPhone 6’ya göre 400 TL daha pahalı olan iPhone 6S modelleri için Türkiye’de (en azından İstanbul için) en az 20 saat daha fazla çalışmak lazım. Diğer bir deyişle UBS’in İstanbul’daki kazanç istatistiklerine göre iPhone 6S alabilmek için en az 152 saatlik net gelirinizi harcamanız şart! 

Yazmasak olmaz: En ucuz iPhone 6S, Türkiye’de 3 aylık net asgari ücretten bile fazla!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın