iPhone yerine Android akıllı telefon almak için 15 sebep

iPhone mu, Android mi?” Bu soru son dönemlerin en çok sorulan soruların başında geliyor. Ancak hala cevabı bulunabilmiş değil. Bazı konularda iPhone, bazı konularda ise Android işletim sistemi ön planda. Biz de dedik ki, Android’in iPhone’a fark attığı özellikleri bir araya getirelim. Tercih sizin. İşte iPhone yerine Android akıllı telefon almak için 15 sebep…

 

1- Hafızayı arttırıyor

SONY DSC

16 GB iPhone alıp pişman olanlarımız mutlaka vardır. Android akıllı telefon modellerinin hemen hemen hepsinde SD kart girişi oluyor. Bu da kullanıcıların hafızayı saniyeler içerisinde arttırabilmesini sağlıyor.

 

2- Batarya değişiyor

samsung-batarya Eğri oturup doğru konuşalım. Yeni alınan telefonların bataryası yaklaşık 1 yıl sonra aynı performansta olmuyor. iPhone’larda da aynı sorun geçerli. Ancak iPhone’ları ne yazık ki arka kapağı çıkmıyor. Oysa ki birçok Androidli akıllı telefon modelinin bataryasını değiştirebilmek mümkün oluyor.

 

3- Kumanda mı, telefon mu?

uzaktan-kumanda-samsung

Samsung modelleri başta olmak üzere HTC One ve LG G3 gibi modellerde televizyon kumandası özelliği yer alıyor. Televizyon kumandasını sık sık kaybedenler için bu özellik paha biçilemez.

 

4- Her fotoğrafa ayrı klasör

android-fotograf-galeri

iPhone’ların en büyük problemlerinin başında çekilen ve indirilen fotoğrafların tek bir klasör altında toplanması var. Ancak Android’te ise akıllı telefonunuza kaydettiğiniz her fotoğraf farklı klasörlerde yer alıyor. Örneğin, WhatsApp fotoğrafları ile çektiğiniz fotoğraflar asla karışmıyor.

 

5- Müzik nereden gelirse gelsin

akilli-telefon-kulaklik Androidli akıllı telefonlara müzik yüklemek oldukça basit. Bilgisayardan tüm müzik dosyalarını saniyeler içerisinde aktarabilirsiniz. Ancak iPhone’da ise müzikleri iTunes’tan indirmek zorundasınız.

 

6- Şarj kablo ne olursa olsun

android-sarj-kablosu

iPhone’lar ne yazık ki tek bir model kablo ile şarj oluyor. Ancak Android telefonlar birçok farklı markaya ait kabloyla şarj olabiliyor. Örneğin, Nokia kablosu ise Samsung şarj edilebiliyor.

 

7- Android’te iTunes gibi programa gerek yok

itunes-apple-android

iPhone’ları her ne kadar Wi-Fi üzerinden yedekleseniz de iTunes gibi bir bilgisayar programına da ihtiyacınız var. Android’ler ise ekstra hiçbir program ihtiyacı duymuyor.

 

8- Birden fazla hesap kullanabilme

akilli-telefon-coklu kullanim

Android işletim sistemleri ile bir tablette veya akıllı telefonda birden fazla Google hesabı kullanabilmek mümkün. Bu da kullanıcıların işini fazlasıyla kolaylaştırıyor. iPad veya iPhone’larda bu özellikler ne yazık ki yok.

 

9- Harita bile tek başına yeterli

iPad And iPhone Location - LondonGoogle Maps‘e yaklaşık 2 yıl önce veda eden Apple, bunun cezasını hala çekiyor. Google’dan çok daha kötü harita servisine sahip olan iPhone ve iPad modelleri yönünüzü bile yanlış gösterebilir. Androidlerin en ucuzunda bile Google haritaları sorunsuz çalışıyor.

 

10- Parmak izi değil, yüzleri bile tanıyor

parmak-izi-okuma

iPhoneların en çok kullanılan özellikleri arasında parmak izi okuyucu bulunuyor. Daha çok tuş kilidini açmak için kullanılan bu özellik, Anrdoidli modellerde daha çok seçeneğe sahip durumda. Örneğin Android telefonlar, yüz tanıma teknolojisi ile açılabiliyor.

 

11- Daha fazla kişiselleştirme

akilli-telefon-kisisellestirme Androidlerin en büyük özelliklerinden biri ‘widget’lar. Ana ekranın ve menülerin istediği gibi şekillendiren bu özellik ne yazık ki iPhone modellerinde yok.

 

12- Uygulamayı istediğin yerine koy

android-ana-ekran

Android işletim sistemli akıllı telefonların uygulamaları ekranın istenilen yerine konulabiliyor. iPhone’da ise tüm uygulama simgeleri, ekranın en üst kısmına sıralanıyor.

 

13- Aynı ekranda birden çok uygulama

android-coklu-kullanim Herhalde iPhone sahiplerinin en çok kıskandığı özellik. Android kullanıcılar tek ekranda birden çok işlem yapabiliyor. Örneğin, YouTube’tan video izlerken, diğer yandan e-posta gönderebiliyor.

 

14- Bildirimler her zaman ön planda

android-bildirim iPhone’da bir bildirim geldi ve ne olduğunu görmeden yanlışlık kapattınız. Artık tüm uygulamalara yeniden bakmak zorundasınız. Ancak Android’te ise böyle bir sorun yok. Tüm bildirimler ekranın üstünde sıralanıyor.

 

15- Kaç saat uyuyacağım acaba?

android-alarm

iPhonelarda alarm kurduğunuzda kaç saat kaldığını göstermiyor. Ancak Androidlerde alarmı kurduğunuzda çalmasına kaç saat kaldığı kullanıcılara gösteriliyor.

 

Kaynak: Business Insider


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın