Hafızası dolan iPhone modellerinde yer açmak için 7 öneri

Akıllı telefonların şarj problemi yetmezmiş gibi bir de hafıza sorunu çıktı. Siz, “Bir şey yüklemiyorum ki!” deseniz de göz açıp kapayıncaya kadar bir bakmışsınız, telefonunuz “Hafızanız dolmak üzere!” uyarısı veriyor.  Ancak iPhone kullanıyorsanız, hafıza sorunu kolay bir şekilde çözebilmek mümkün. 16 GB’lık modeller bir yana 64 GB’lık modellerin bile yetmediği bir dönemde iPhone’larda yer açmak isteyenler için bir liste hazırladık. İşte iPhone modellerinde daha fazla yer açmak için 7 yöntem…

 

1- Eski mesajlar otomatik olarak silinsin

iphone-mesaj-silme

iOS 8 ile gelen özelliklerden biri otomatik olarak mesajların silinmesi var. Mesaj ayalarına giren kullanıcılar, mesajlarının ne kadar saklanacağına ve ne kadar süre sonra silinebileceğine karar verebiliyor. Günde onlarca pazarlama kısa mesajı geldiğini varsayarsak bu özellik epeyce işinize yarayacak gibi duruyor.

 

2- Okumadığınız kitapları buluta kaldırın

iphone-kitap-bulut

Çok sıkı bir e-kitap okuyucusuysanız kulak verin. Okumadığınız kitapları iPhone’unuzda tutmanıza gerek yok. Bu kitapları silebilirsiniz, yeniden okumak istediğinizde ise buluttan yeniden indirerek okuyamaya devam edebilirsiniz.

 

3- Web sitesi varken uygulama kullanmayın

iphone-mobil-web-site

Kabul edelim bazı platformların mobil sitesi uygulamalardan daha kullanışlı. Eğer bazı internet platformlarını uygulamadan daha çok mobil sitelerini kullanıyorsanız, uygulamaları kaldırabilirsiniz. Dile kolay bir Facebook veya Twitter uygulaması yüzlerce megabytelık kaplayabiliyor.

 

4- Ses kayıtları başa bela

iphone-ses-kaydi

Bazen not almak yerine toplantılarınızın ses kaydını yapabilirsiniz. Bunları iPhone’unuzda olabildiğince az tutmaya çalışın. Yüzlerce megabyte yer kaplayabilen bu kayıtlar, telefonunuzda yer açmak için bire bir.

 

5- Fotoğraflar buluta

iphone-bulut-fotograf

Yıl olmuş 2015. Artık bulut çağında yaşıyoruz. iPhone’unuzda çektiğiniz fotoğrafları direkt olarak Dropbox klasörünüze atabilirsiniz. Bunun için Dropbox ayarlarına gidin ve yedekleme ayarlarını aktif edin.

 

6- Müzik indirmek yerine online dinleyin

iphone-online-muzik

Müzikseverler için iTunes inanılmaz bir arşiv. Bu şarkıları dinlemek için indirmeye ihtiyaç var. Bu da doğal olarak iPhone’unuzda oldukça fazla yer kaplıyor. iTunes yerine Deezer veya Spotify gibi online müzik dinleme servislerini kullanmaya çalışın.

 

7- WhatsApp dolduruyor

iphone-whatsapp

Son dönemlerde her gördüğümüz anı fotoğraflıyoruz ve arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. Bu da gereksiz bir fotoğraf arşivi yaptığımız anlamına geliyor. WhatsApp ayalarına giderek fotoğraf kaydetme özelliğini kapatabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın