Rüzgar kesildi, 9 yıllık tarihinde iPhone satışları ilk kez düştü!

Apple 2016 yılının Ocak-Mart dönemini kapsayan mali yılının 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirketin bir önceki çeyrekte sinyallerini verdiği kötü haberler bu çeyrekte gerçek oldu: iPhone rüzgarı resmen bitti! 9 yıllık geçmişinde ilk kez iPhone satışları düştü, Apple’ın gelirleri 13 yıl sonra ilk kez azaldı!

İlk modelini çıkardığı 2007 yılından bu yana ilk kez iPhone satışları düşerken, Apple’ın toplam gelirleri de 13 yıl aradan sonra ilk defa azaldı2015 yılının Ocak-Mart döneminde 58 milyar dolarlık gelir elde eden Apple’ın bu yılın aynı döneminde gelirleri yüzde 13 düşüşle 50.5 milyar dolara geriledi.

Bu düşüş, Apple’ın 13 yıl sonra ilk kez yıllık bazda gelirlerindeki düşüşü işaret ediyor. İçinde bulunduğumuz Nisan-Haziran döneminde ise Apple’ın gelir tahmini 41 milyar dolar ile 43 milyar dolar arasında kaldı. Diğer bir deyişle Apple’ın gelirlerinin önümüzdeki dönem de düşmeye devam etmesi bekleniyor.

apple-iphone-satislari-dustu

2015’in Ocak-Mart döneminde 61.2 milyon adet iPhone satan Apple’ın 2016 yılının aynı dönemindeki iPhone satışları da yüzde 16 düşüşle 51.2 milyona geriledi. Yıllık bazda bakıldığında bu düşüş, ilk iPhone modelinin satışa sunulduğu Haziran 2007’den bu yana ilk düşüş oldu.

Apple CEO’su Tim Cook, “Apple’ın geleceği oldukça parlak. Yapım aşamasında olan inanılmaz yeniliklerimiz var” diyerek yatırımcılara umut vermeye çalışsa da, Apple tarihinin en kötü bilançosu olarak kayda geçen bu sonuçlar,  şirketin borsada işlem gören hisselerini de vurdu. ABD borsalarında kapanış sonrası işlemlerde Apple hisseleri yüzde 8 değer kaybetti. Hisselerdeki bu düşüş Apple’ın piyasa değerini de bir gecede 46 milyar dolar eriterek, 575 milyar dolardan 529 milyar dolara çekti.

Apple’ın bu çeyrekte karşılaştığı kötü tabloyu, bundan 3 ay önce yazdığımız

“9 yıllık iPhone rüzgarı bitti, Apple bu çeyrek 13 yılın dibine vuracak!”   analiziyle sizlerle paylaşmıştık.

2007 yılından bu yana olan çeyrek çeyrek iPhone satışlarını aşağıdaki infografikten  inceleyebilirsiniz.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın