iPhone SE’yi yurt dışından alan 621 TL daha az ödeyecek

Apple’ın 4 inçlik iPhone SE’yi tanıtmasıyla birlikte Türkiye’deki kullanıcıların gözü yine yurt içi ve yurt dışı arasındaki fiyat farklarına çevrildi. Apple’ın “daha küçük ekran ve daha ucuz fiyat” sloganıyla tanıttığı yeni akıllı telefonu iPhone SE, 31 Mart’ta ABD başta olmak üzere 12 ülkede satışa çıkacak.iphone-se-1 iPhone SE, Türkiye’ye ise Nisan ayı başında gelecek.

16 GB’lik iPhone SE’nin ABD’deki kontratsız satış fiyatı 399 dolar, Türkiye’deki satış fiyatı ise 1999 TL olarak açıklandı.  Eğer iPhone SE’yi ABD’den almak istiyorsanız, 399 dolarlık fiyata eyalete göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 8.25’lik satış vergisi de ekleniyor.

Dolayısıyla yeni iPhone için toplam 432 dolarlık ödeme yapmanız gerekiyor. Diğer bir deyişle yurt dışından alacağınız veya aldıracağınız iPhone SE, 2.87 TL’lik dolar kuru üzerinden toplam 1239 TL’ye geliyor. Ama bu rakam sadece yurt dışında ödediğiniz tutar.

IMEI kayıt ücreti 138 TL

IMEI-kayit-islemiiPhone SE’yi Türkiye’deki operatörünüz üzerinden kullanmak istiyorsanız, cihazın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  bünyesindeki Mobil Cihaz Kayıt Sistemi‘ne  (MCKS) IMEI numarasını da yaptırmanız gerekli.

Türkiye’deki IMEI kayıt işlemi öncesinde 2016 yılı için belirlenen 138.80 TL’lik IMEI kayıt harcı ücretini de yatırmanız şart. Bu tutar da eklenince, ABD’den getirilen iPhone SE’nin Türkiye’deki kullanıcısına toplam maliyeti 1378 TL’yi buluyor. IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son 2 yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerektiğini de hatırlatalım.

iPhone SE yurtdışı fiyatı % 31 daha ucuz

yurtdisi-iphoneiPhone SE’nin Türkiye’de 1999 TL’ye satışa çıkacağı hesaba katıldığında yurt dışından alan için toplam maliyet, yurt içinden alana göre 621 TL daha az! Diğer bir deyişle iPhone SE’yi yurt dışından alan, yurt içinden alacak olana göre yüzde 31 daha az para ödüyor.

iPhone SE’yi gözüne kestirenler için durum bu, karar sizin…

Karar vermeden önce iPhone SE’nin tüm özelliklerine tekrar bir göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz (Bitirmeden, iPhone SE’deki SE’nin “Special Edition” yani “Özel Sürüm” anlamına geldiğini de belirtelim).


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın