Home tuşu gitti, FaceID geldi… Türkiye yine ilk 57’ye giremedi!

Apple’ın yeni akıllı telefonları iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile birlikte iPhone’un 10. yılına özel iPhone X tanıtıldı. iPhone X özellikleri arasında ‘Home’ tuşu olmaması, TouchID yerine yüz tanıma teknolojisi FaceID ve kullanıcının kendine özel hareketli emojiler oluşturabildiği Animoji dikkat çekiyor.

iPhone X

Ön yüzün tamamen ekrandan oluştuğu çerçevesiz iPhone X’teki (10. yıla özel olarak Romen rakamıyla 10) Face ID, kullanıcıyı bakışından tanıyor. Hem önünde hem de arkasında dayanıklı cam kullanılan telefonun 5.8 inçlik OLED Super Retina ekranı, 458 ppi yoğunlukta ve 2436 x 1125 piksel çözünürlüğünde.

Yeni iPhone’un arkasında 12 MP geniş açılı kamera ve 12 MP telefoto kamera bulunuyor. Ön yüzünde ise Animoji özelliği bulunan 7 MP’lik TrueDepth kamera yer alıyor. iOS 11 işletim sistemiyle gelen iPhone X’teki Animoji ile yüzünüzdeki hareketleri tanıyarak taklit eden emojiler yaratılıp, kullanılabiliyor.

Yüzünüz artık parolanız

FaceTime kameranın yerini alan TrueDepth kamera ile çalışan ve telefon kilidini açmak ile kimlik doğrulamak için yüzünüzü tarayan FaceID, yüzünüze yansıttığı 30 binin üzerinde görünmez noktayı analiz ederek, kişiye özel detaylı bir derinlik haritası oluşturuyor.

TrueDepth kamera ile aynı zamanda kullanıcının birbirinden farklı 50’den fazla kas hareketini analiz ederek, yüz ifadelerini 12 farklı Animoji karakterine dönüştürüyor. iPhone X’in A11 Bionic çipi, saniyede 600 milyara kadar işlem yapabilen nöral sisteme sahip.

Türkiye ilk 57 ülke arasında yok!

AirPower ile kablosuz şarj özelliği de bulunan iPhone X, 64 GB ve 256 GB’lik modelleriyle 27 Ekim’de ön siparişe açılacak ve 3 Kasım’da satışa çıkacak.

Ancak bu tarihlerde “Uzay Grisi” ve “Gümüş” renk seçenekleriyle iPhone X’in satışa çıkacağı 57 ülke arasında Türkiye bulunmuyor. Fiyatına gelince; 64 GB’lik iPhone X 999 dolar, 256 GB’lik iPhone X ise 1149 dolar satış fiyatına sahip.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus ve iPhone 8

Apple’ın yeni kampüsü Apple Park’ta yer alan Steve Jobs Oditoryumu’nda iPhone X ile birlikte tanıttığı iPhone 8 modelleri ise donanım ve tasarım olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinden pek de farklılık göstermiyor.

Bu durum ürün sloganlarına da yansımış: Yeni amiral gemisi iPhone X’i “Geleceğe merhaba deyin” sloganıyla tanıtan Apple, iPhone 8 modellerinde ise “Yeni nesil iPhone” sloganını kullanıyor.

4.7 inçlik iPhone 8 ve 5.5 inçlik iPhone 8 Plus, Retina HD ekran, cam tasarım, 12 MP’lik ana ve FaceTime ön kamera, Touch ID, A11 Bionic çip, kablosuz şarj, altın, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleri ile geliyor.

Yeni telefonlarla artık 32 GB’lik modellere de veda eden Apple, iPhone 8 ve 8 Plus’ta iPhone X’te olduğu gibi 64 GB ve 256 GB’lik seçenekleri sunuyor.

64 GB’lik iPhone 8’in fiyatı 699 dolar iken, 256 GB’lik model ise 849 dolar fiyat etiketine sahip. iPhone 8 Plus’ta ise satış fiyatı 64 GB için 799 dolar, 256 GB’lik model için ise 949 dolar.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta ön siparişleri 15 Eylül’de almaya başlayacak olan Apple, bu modelleri 22 Eylül’de 29 ülkede, 29 Eylül’de de bunlara ek 29 yeni ülkede daha satışa sunacak. Ancak iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın satışa ilk satışa çıkacağı bu 58 ülke arasında da iPhone X’te olduğu gibi Türkiye yine yer almıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın