İranlılar, tarihi ‘nükleer anlaşma’yı ‘selfie’ler ile kutladı

İranlılar, içinde ABD’nin de olduğu 6 dünya gücü ile İran arasında süren nükleer program görüşmelerinde anlaşmaya varılmasını, “selfie” ile kutladı. Varılan tarihi uzlaşı ile İran Devlet Televizyonu’nun erkanlarında ilk kez bir ABD Başkanı’nı gören İranlı sosyal medya kullanıcıları, bu tarihi anı da çektikleri selfie fotoğraflarıyla ölümsüzleştirdi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın müzakerelerin mutabakat ile sonuçlandığını duyurduğu ve İran Devlet Televizyonu’ndan da canlı olarak yayınlanan basın toplantısı için İran ekranları karşısına geçen İranlılar, Batı dünyası tarafından ülkelerine uygulanan yaptırımların kalkacak olmasını, Twitter‘da “Obama ile selfie” ve “Obama bizimle”, ‘tweet’leri ile dünyayla paylaştı.

Twitter yasağı Ruhani ile kalktı

ruhani

İran’da 2009 yılında Devlet Başkanlığı seçimlerinden önce yasaklanan sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın 2013 yılının Ağustos ayında Mahmud Ahmedinejad‘tan sonra İran Devlet Başkanı olan Hasan Ruhani‘nin iktidara gelmesinin hemen ardından aynı yılın Eylül ayında tekrar erişime açılmıştı. Kendisi de bir Twitter kullanıcısı olan Hasan Ruhani’nin (@HassanRouhani320 bin takipçisi bulunuyor. Ruhani’nin ‘tweet’lerini İngilizce olarak attığını da belirtelim.

18 aydır yürütülen zorlu müzakere süreci sonucunda 58 yıl önce, 1957 yılında ABD’nin teşviğiyle başlatılan İran nükleer programı yine ABD’nin öncülüğünde sona erdirilmiş oldu. Tahran yönetimi ile 5+1 Grubu ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya) arasındaki  varılan anlaşma çerçevesinde İran’da artık tek bir nükleer santral faaliyette olacak.

İşte İranlıların paylaştığı o ‘tweet’ler…

iran-tweet-1

 

iran-tweet-3  iran-tweet-2


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın