İş Bankası’ndan çocuklar için bluetooth’lu dijital kumbara

İş Bankası’nın çocuklar için sunduğu klasik kumbarası dijital oldu. Yeni nesile yönelik geliştirilen İş Bankası Dijital Kumbara ile çocuklar fiziki paranın yanı sıra dijital olarak da para biriktirebiliyor. 18 yaşından küçüklerin dijital yoldan da para biriktirmesine olanak sağlayan Dijital Kumbara’yı, İşCep kullanan İş Bankası müşterileri şubelere başvurarak çocukları için alabiliyor.

Dijital Kumbara’nın kullanılmaya başlanması için İşCep kullanıcısı anne veya babanın çocukları adına vadesiz TL hesabı ve vadeli kumbara hesabı açması gerekiyor.

Dijital Kumbara’ya fiziksel olarak kâğıt ve madeni para atılması da mümkün. Fiziki para atılan haznenin açılması için şubelere başvuruluyor. Şubelerde Dijital Kumbara’nın içindeki fiziki paralar veliye teslim edilebileceği gibi velinin talimatı doğrultusunda bir mevduat hesabına da yatırılabiliyor.

İşCep ile para gönderilebiliyor

İşCep içerisindeki “Dijital Kumbara” menüsü ile cep telefonunun bluetooth özelliği sayesinde Dijital Kumbara’ya para gönderilebiliyor. İşCep’ten Dijital Kumbara menüsüne giren İş Bankası müşterileri, telefonlarının bluetooth özelliği ile yakınındaki kumbaraları görebiliyor, para göndermek istedikleri kumbarayı seçip istedikleri tutarı ve iletmek istedikleri mesajı Dijital Kumbara’ya gönderebiliyor.

İşCep’ten gönderilen para, Dijital Kumbara’nın ekranında yazılan mesaj ile birlikte görüntüleniyor. Kumbaranın dijital ekranından birikimler takip edilebiliyor, birikim hedefi de tanımlanarak, hedefe yaklaşma durumunu da izlenebiliyor.

Geçmişi 1929 yılına dayanıyor

Tasarruf bilincinin oluşması ve birikimlerin artırılması için özellikle okul çağından başlayarak finansal okuryazarlığın sağlanması gerektiğinin altını çizen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, Dijital Kumbara ile ilgili şunları söyledi:

“1929 yılının sonlarında tasarruf seferberliğine destek vermek amacıyla başlatmış olduğumuz ‘Kumbara Kampanyası’ ile ülkemizi ilk defa kumbaralar ile tanıştırdık. O günden bugüne ülkemizde tasarrufun simgesi haline gelmiş bir İş Bankası klasiği olan kumbaraları bugün, Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramına uygun olarak dijitalleştirdik. Dijital Kumbara ile çocuklarımıza sunacağımız eğlenceli para biriktirme deneyiminin ülkemizde küçük yaştan tasarruf alışkanlığı kazanılmasında önemli rol oynayacağına inanıyoruz.”

İş Bankası Dijital Kumbara nasıl alınabilir?

Dijital Kumbara, veliler tarafından İş Bankası şubelerinden, Anadolu Sigorta’nın Güvenli Gelecek Sigortası ürününün Maxi ve üstü teminatlı sigorta paketlerinden birinin alınması halinde ücretsiz olarak temin edilebiliyor. Bunun haricinde Dijital Kumbara, hizmet ücreti karşılığında da İş Bankası şubelerinden alınabiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın