‘İş Bankası teknolojiye her yıl 500 milyon TL yatırıyor’

İş Bankası’nın teknoloji ve dijitalleşme yatırımları için her yıl 500 milyon TL’lik bir bütçe ayırdığını ifade eden Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, İş Bankası Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezi’nde (TUTOM) düzenlediği basın toplantısında, İş Bankası teknoloji yatırımlarını ve dijitalleşme alanındaki çalışmalarını aktardı.

Dijital dönüşüm programını 2014 yılında başlattıklarını, 15 milyon civarında müşterisi bulunan bankada 1.364 şube ve 25 bine yakın çalışan ile hizmet verildiğini, günde ortalama 100 milyon işlemin gerçekleştirildiğini belirten Aran, bilişim teknolojileri alanında yaklaşık 1.600 kişilik bir kadro ile çalıştıklarını söyledi.

Dönüşümü; veri altyapısı, uygulama mimarisi, bilgi teknolojileri ve veri merkezi olmak üzere 4 alanda başlattıklarını ifade eden Aran, “2014 yılından bu yana dönüşüm kapsamında hemen hemen dokunmadığımız veri, uygulama kalmadı” dedi.

Atlas Veri Merkezi için 155 milyon dolarlık yatırım

İş Bankası tarihinin en büyük dijital altyapı dönüşüm projesi olan Atlas Veri Merkezi ile yine bankanın en büyük ve en önemli dönüşüm projelerinden biri olan TUTOM’u anlatan Aran, 32 bin metrekarelik alana kurulan Atlas Veri Merkezi ile bankanın kesintisiz, güvenli ve hızlı veri akışı sağlamasının hedeflendiğini söyledi.

Aran, her bir enerji ve soğutma sisteminin bire bir yedeğinin olduğu, deprem etkilerini minimize edebilen en gelişmiş sismik izolatörlerin kullanıldığı veri merkezinin olası büyük depremlerde bile kesintisiz hizmet verebilecek şekilde tasarlandığı aktardı.

Merkezin, İş Bankası sistemlerinin altyapı kullanılabilirlik değerlerini % 99,995’in üzerine taşıyacağını belirten Aran, şu an her biri 500 metrekarelik üç sistem salonuyla hizmet veren merkezin, toplam 8 sistem salonuyla 4 bin metrekarelik beyaz alana kadar büyüme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Cihazların çalışması sırasında ortaya çıkan atık ısıyla veri merkezi ofislerinin ısıtılmasını sağlayacak bütünüyle entegre bir ekosistemin bulunduğuna dikkat çeken Aran, Atlas Veri Merkezi için toplam 155 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını ifade etti.

’25 yıllık büyüme ihtiyacını karşılayacak’

Atlas’ın, İş Bankası’nın önümüzdeki 25 yılda öngörülen büyüme ihtiyacını karşılayacak şekilde kurgulandığını vurgulayan Aran, merkezin kesintisiz çalışma kriterlerine göre, en üst seviye olan tam yedekli hata toleransına sahip 4. seviye (Tier IV) sertifikasını Türkiye’de alan ilk ve tek veri merkezi olduğunu söyledi.

Merkezin ayrıca Data Center Dynamics’in düzenlediği küresel çaptaki yarışmada ‘altyapı ölçeklendirme’de birincilik ödülü aldığını hatırlatan Aran, daha önce bu ödülü Microsoft, Facebook ve Oracle gibi dünya devlerinin aldığını ifade etti.

TUTOM için de 2009-2012 arasında 200 milyon TL’lik yatırımın söz konusu olduğunu belirten Aran, yaklaşık 2.500 kişilik çalışan kapasitesine sahip TUTOM’da şu anda 2 binin üzerinde kişinin çalıştığını söyledi.

‘Şube sayısı azalmayacak’

Hakan Aran’ın verdiği bilgiye göre İş Bankası’nda bankacılık işlemlerinin yüzde 86’lık bölümü şube dışı kanallardan, toplam işlemlerin yüzde 38’i İşCep üzerinden yapılıyor. Şubelerden yapılan işlemlerin payı ise yüzde 14 seviyelerinde. Kasım 2017 itibarıyla İşCep kullanan müşteri sayısı ise 5 milyonu aşmış.

Yapay zekânın henüz insanın yerini tutacak olgunlukta olmadığını ifade eden Aran, gelecek 2-3 yıl içinde bankacılığın yapılış şeklinin değişeceğini ancak şubelerde yapılan işlerin niteliği ve iş yapış biçimlerinin dönüşümünün etkisiyle banka olarak şube sayılarını azaltmayı öngörmediklerini sözlerine ekledi.

Silikon Vadisi’nde Kanadalı banka ile anlaştı

Start-up‘ları, girişimleri, Fintech’leri yol arkadaşı olarak gördüklerini ifade eden Aran, bu yapıları sermaye anlamında desteklemek için Maxis adlı bir şirket kurduklarını, yakın zamanda TBMM’de kabul edilen kitle fonlamasına ilişkin kanunun da bunun yasal altyapısını oluşturduğunu vurguladı.

Aran, “Grup şirketlerimizden Softtech’in Amerika’da Silikon Vadisi’nde bir ofisi var. Oradaki arkadaşlarımız, yapay zekâ konusunda Kanadalı bir banka ile 2-3 aylık bir proje için anlaştılar. Dolayısıyla, yapay zekâ konusunda edindiğimiz know-how’ı yurt dışına satabilecek noktadayız.” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın