‘Işınla beni Scotty’ dedirtecek 10 ev teknolojisi

“Işınla beni Scotty.” Bu sözleri söyleyen Star Trek’in efsane kaptanı Kaptan Kirk saniyeler içinde kendini farklı bir yerde buluyordu. Artık bu hayal değil. Her geçen gün gelişen teknolojiyle beraber ışınlanma olmasa bile hayrete düşürecek teknolojilerle karşılaşmak mümkün. İşte gelecek yıllarda evlerdeki yerini alacak 10 teknoloji…

1. Boya derdine son

led-duvar

Badana boya derdiniz bitecek. ‘Ya çerçeve asmak istersek’ derseniz, akıllı ekranlar olacak bu duvarlar aynı bir bilgisayar masaüstü gibi komuta edilebilecek yani sanal çerçevelerle duvarlarınızı süsleyebileceksiniz. Hatta sanal saatler koyabileceksiniz.

2- Cam mı? TV mi?

seffaf-tv

Michael Friebe imzası taşıyan bu teknoloji harikası transparan TV’ler gelecek yıllarda evlere girecek. Sürekli yeni modelleri çıkan bir ürün grubu olan televizyonların, tamamen hologram olma noktasına gelmeden önceki son basamağı olarak öngörülen bu modeller evimizdeki pahalı televizyonları tarihe gömecek.

3. Yemekler robottan

yemek-robotu

Yemek yapmak tarihe karışacak! Fırınlar hem bir buzdolabı görevi görecek hem de tek tuşla sizin istediğiniz yemeği hammadde haznelerinden çıkartıp yemeği sizin için yapacak. Neden olmasın?

4- Müziğe güneş enerjisi

gunes-enerjisi-muzik

Cama yerleştirilen yeni nesil medya oynatıcısıyla, güneş enerjisiyle tükenmez bir enerji kullanımı sağlıyor. Geliştiriciler hava durumuna göre odanıza fon müziği verebilecek sensörleri ekleyecek. Yağmurlu bir havada size hüzünlü bir aşk şarkısıyla evinizin eşlik etmesine hazır olun!

5. Akıllı bardak

akilli-bardak

Çayınızın hiç soğumadığını düşünün! Sıcaklıkları ezberleyebilen bu bardak, içeceklerin her zaman aynı sıcaklıkta tüketilmesini sağlıyor. Böylece suyu bile istediğiniz sıcaklık içebileceksiniz.

6- Her yere düğme

isik-teknoloji

Gelecekte duvarlara yerleştirecek panellerle ışığı yakmak için sadece duvara dokunmamız yetecek! Soledad Clavell ve Marcos Madia’nın tasarımı olan bu meret özellikle çocuğu olan aileler için iç ferahlatıcı bir ürün.

7. Ekolojik bulaşık makinesi

ekolojik-bulasik-makinesi

Çok yakın bir gelecekte, bulaşık makineleri, yemek artıklarını doğaya geri kazandırılabilecek bir nevi ‘gübre’ye çevirme özelliklerine sahip olacaklar. Kısacası organik meraklıları yaşadı.

8. Serbest ışık

isiklandirma-sistemi

Seo Dong-Hun’un tasarımı olan bu tavan kaplamaları sayesinde basit lazer ışıklı komutlarla odamızın aydınlatmasının nasıl olmasını istiyorsak belirleyebileceğiz. İsterseniz avize tipi bir ışıklandırma çizin, isterseniz disko topu oluşturun. Yaratıcılığınıza kalmış. Işık hücrelerinden oluşan bir tavan elektrik faturanıza nasıl yansır onu şimdiden bilemiyoruz ancak, geleceğin ışıklandırmasının böyle olacağı öngörülmekte.

9. Şemsiye kurutucusu

semsiye-kurutucu

En az yenilik yapılan ürünlerin başında şemsiyeler geliyor. Noh Seon Mi adında bir mucit, şemsiyeleri kurtan bir cihaz geliştirdi. Bu cihaza yerleştirilen şemsiyeler hızlı bir şekilde kurutulabiliyor.

10. Anlık su analizi

akilli-musluk

Geliştirilen bir musluk size harcadığınız su hakkında bilgiler veriyor; sıcaklığı, kaç litre harcadığınız, suyun temizliği gibi. Bunların yanı sıra isterseniz musluğunuza harcama sınırı da koyabiliyorsunuz. Örneğin, tek seferde sadece 1 litre su dökmeye programladığınız musluğunuz, 1 litreyi size yavaş yavaş ve en verimli şekilde akıtıyor. Böylece asla su israf etmiyorsunuz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın