‘Bilgisayar’ mezunlarının yüzde 17’si işsiz!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılına ait İşgücü Verileri’ni açıkladı. Buna göre 2015 yılında Türkiye genelindeki işsizlik oranı son 5 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 10.3’e çıktı. Konunun makro ekonomik tarafı bir yana, rakamları teknoloji sektörü açısından incelediğimizde, şu sonuçlar ortaya çıkıyor:

TÜİK‘in açıkladığı rakamlara en son mezun olunan okul ve mezun olunan alana göre işgücü durumuna bakıldığında işsizlik oranının en düşük olduğu alan “Güvenlik Hizmetleri”. Bu alanda Türkiye’deki 2015 yılı itibariyle işsizlik oranı yüzde 3.4 (Bu alandaki işsizlik oranının düşük olmasında “asker”lerin ve TSK’nın rolü büyük). Mezun olunan yüksekokul veya fakülteye göre en yüksek işsizlik oranı ise yüzde 19.8 ile “Yaşam Bilimleri” (sosyal bilimler, tanımlaması daha açıklayıcı olabilir).

‘Bilgisayar’ okuyanlarda işsizlik artıyor

bilgisayar-programciligi-egitimiTürkiye’de “Bilgisayar Programcılığı” veya “Bilgisayar Mühendisliği” gibi bölümleri kapsayan “Bilgisayar” alanından mezun olanların işsizlik oranı ise 2015 yılında yüzde 16.6’dan yüzde 17’ye çıkmış! Bu oranla Bilgisayar Türkiye’de işsizliğin en yüksek olduğu ilk 3 alandan biri (birinci yüzde 19.8 ile “Yaşam Bilimleri”, ikinci yüzde 17.2 ile “Sosyal ve Kişisel Hizmetler”).

Yıllardır bilgisayar üzerine eğitim almak için motive edilen gençlerin, karşılaştığı bu tablo düşündürücü!  Üstelik bilgisayar okuryazarlığını artırmaya çalışan onlarca eğitim projesi ve programlama dillerini öğrenmeye çalışan yüzbinler de cabası! Konunun ayrıntılarını merak edenler, Google‘da “işsiz bilgisayar mühendisleri” veya “bilgisayar mühendisleri neden işsiz” araması yapabilir (ki Google size zaten hemen bu ve buna benzer aramaları öneriyor!).

Tercih yaparken dikkate almakta fayda var

üniveriste-tercihİşsizliğin en fazla olduğu alanlar sıralamasında “Bilgisayar”ı, yüzde 16.6 ile “Ulaştırma Hizmetleri ve Çevre Koruma”, yüzde 16.3 ile “Sanat” ve yüzde 15.9 ile “Gazetecilik ve Enformasyon” izliyor. 

Türkiye’de iş bulmakta en az sorun yaşayan alanlar sıralamasında ise “Güvenlik”in ardından, yüzde 4.9 ile “Sağlık”, yüzde 6.6 ile “Hukuk” ve yüzde 8.2 ile “Veterinerlik” geliyor. Gençlerin üniversite tercihlerini ne kadar etkiler veya etkilemeli mi, bilinmez ama, tercih yaparken Türkiye’nin bu mevcut durumunu dikkate almanızda fayda var, deriz…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın